Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde gelişen sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonlar
Healthcare-associated infections developing in the Intensive Care Units of Hatay Mustafa Kemal University Hospital
- Tez No: 1020587
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi erişkin yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) 2018-2024 yılları arasında gelişen Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlarını (SHİE), epidemiyolojik özelliklerini, etkenleri ve bu mikroorganizmalardaki direnci incelemekti. Aktif sürveyans yöntemi ile 2018-2024 yılları arasında belirlenen ve Ulusal Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyon İzleme Sistemi'ne girilen veriler retrospektif olarak incelendi. Bu dönemde 461 SHİE geliştiği ve en fazla sırasıyla ventilatör ilişkili pnömoni (%35,4) santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu (%%25,4) , kateter ilişkili idrar yolu enfeksiyonu (%20,4) saptandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların %65,7'si erkek, %34,3'ü kadındı. Erkeklerde Olası Ventilatör İlişkili Pnömoni (VİP), Santral Kateter İlişkili Kan Dolaşımı Enfeksiyonu (SKİ-KDE) ve Kateter İlişkili İdrar Yolu Enfeksiyonu daha fazla bulundu (p=0,035). En fazla (%20,7) SHİE etkeni 2020 yılında izole edildi. Mikroorganizmaların yıllara göre dağılımında anlamlı bir ilişki bulunmadı En fazla izole edilen SHİE etkeni A. baumannii (%31,7), ikinci (%13,7) ve üçüncü (%11,5) sıklıkla izole edilen K. pneumoniae ve P. aeruginosa da en fazla Anesteziyoloji ve Reanimasyon YBÜ'sinde yatan hastalardan izole edildi. Mikroorganizma dağılımının yıllara (p=0,155) ve YBÜ tiplerine (p=0,37) göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptandı. Hastaların %18,2'sinde sekonder kan dolaşımı enfeksiyonu geliştiği tespit edildi. Enfeksiyon kontrol önlemlerinin ve sürveyans çalışmalarının titizlikle sürdürülmesi ve yeni stratejiler geliştirilmesi dirençli mikroorganizmalarla mücadelede kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the epidemiological characteristics, pathogens and resistance of healthcare-associated infections (HAIs) that developed in the adult intensive care units (ICUs) of Hatay Mustafa Kemal University Hospital between 2018 and 2024. Data collected through active surveillance methods between 2018 and 2024 and entered into the National Healthcare-Associated Infection Monitoring System were retrospectively analyzed. During this period, 461 SHIEs developed, with the most frequent being ventilator-associated pneumonia (35.4%), central catheter-associated bloodstream infection (25.4%), and catheter-associated urinary tract infection (20.4%). 65.7% of the patients included in the study were male and 34.3% were female. Possible ventilator-associated pneumonia (VAP), central catheter-associated bloodstream infection (CAB-BTI), and catheter-associated urinary tract infection were more common in men (p=0.035). The highest number of SHIE agents (20.7%) were isolated in 2020. No significant correlation was found in the distribution of microorganisms by year. The most frequently isolated causative agent of SHIE was A. baumannii (31.7%), followed by K. pneumoniae (13.7%) and P. aeruginosa (11.5%), most frequently isolated from patients in the Anesthesiology and Reanimation ICU. No significant difference was found in the distribution of microorganisms by year (p=0.155) or ICU type (p=0,370). Secondary bloodstream infection was detected in 18.2% of patients. The rigorous continuation of infection control measures and surveillance studies, and the development of new strategies, are critically important in combating resistant microorganisms.