Farklı post tipleri uygulanan dişlerde fiber liflerin restorasyonun kırık direncine olan etkilerinin ex vivo değerlendirilmesi
Evaluation of fracture strength of endodontically treated teeth restored with polyethylene fiber and different posts
- Tez No: 247472
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Post kor restorasyonlar, aşırı madde kaybı olan dişlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; tek başına veya fiber ile desteklenerek kullanılan fiber ve titanyum postlar ve kompozit reçine ile restore edilen, aşırı madde kayıplı üst çene büyük azı dişlerinin, kırılma dayanımlarını karşılaştırmak ve oluşan kırık tiplerinin restore edilebilirlik yönünden incelemektir.Çalışmada 70 adet insan üst büyük azı dişi kullanıldı. Dişlerin sadece vestibül duvarı kalacak şekilde meziyal, distal ve palatinal duvarları uzaklaştırıldı. Daha sonra kök kanal tedavileri tamamlanarak palatinal kök kanalının post boşlukları hazırlandı. Herhangi bir çürüğü ve restorasyonu olmayan dişler kontrol grubu olarak kullanıldı. 2. Gruptaki dişler sadece kompozit reçine, 3. Grupta fiber lif ve kompozit reçine 4. Grupta cam fiber post ve kompozit reçine 5. Grupta cam fiber post, fiber lif ve kompozit reçine 6. Grupta titanyum post ve kompozite reçine 7. Grupta titanyum post, fiber lif ve kompozit reçine ile restore edildi. Diş örnekleri yapay periodontal membran oluşturularak akrilik bloklara gömüldü. Direnç testi universal test cihazı ile yapıldı ve kırılma oluşuncaya kadar oklüzal yüzeye dik gelecek şekilde 1 mm/dak. hızla baskı kuvveti uygulandı. Dişler kırılma dayanım değeri ve oluşan kırık tipleri yönünden değerlendirildi. İstatistiksel analizler Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi ile yapıldı.Çalışma sonuçlarına göre fiber post uygulandıktan sonra polietilen fiber ve kompozit reçine ile restore edilen deney grubundaki dişlerin kırılma dayanım değerlerinde önemli ölçüde artış sağlandığı tespit edilmiştir. Oluşan kırık tipleri yönünden değerlendirildiğinde ise cam fiber post uygulandıktan sonra sadece kompozit reçine veya polietilen fiber ve kompozit reçine ile restore edilen gruplarda diğer gruplar ile kıyaslandığında daha fazla restore edilebilir koheziv kırık tipleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Post core restoration are commenly used in treatment of severely damaged teeth. The aim of this study is to compare the resistance of teeth restored with fiber/titanium post, polyethylene fiber and adhesive composite and to examine the fracture mode.In this study seventy human maxillary molar teeth were used. The mesial, distal and palatinal walls of the teeth were removed so only vestibül wall was remained. After root canal treatments, post spaces were preapared. The teeth specimens were randomly divided into seven groups. Group I with caries free maxillary molars were used as a positive control group and the remaining groups were restored as follows: group II with only adhesive composite, group III with polyethylene fiber and adhesive composite, group IV with fiber post and adhesive composite, group V with fiber post, polyethylene fiber and adhesive composite, group VI with titanium post and adhesive composite, group VII with titanium post, polyethylene fiber and adhesive composite. Universal testing maschine was used for fracture tests. Comprassive loads were applied at an angle of 90 degress on the occlusal surface of the specimens at a crosshead speed of 1mm/min until the fracture was occured. Kruskal Wallis and Mann Whithney U tests were adopted for statistical analysis.As a conclusion the study shows that based on the fracture strength, the teeth group: restored with fiber post, polyethylene fiber and adhesive composite has the most significant improvement over all the other teeth groups. Based on the fracture mode, the teeth groups; restored with only glass fiber post, adhesive composite and polyethylene fiber, adhesive composite have relatively more restorable cohesive fractures observed.