Bazı siklopropankarbohidrazid türevlerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structure identification of some cyclopropanecarbohydrazide derivatives
  1. Tez No: 247478
  2. Yazar: KORAY TANRIVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, siklopropankarboksamid artığı taşıyan altı yeni spiroheterosiklik bileşik, N-(2-metil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]des-4-il)siklopropankarboksamid (3a), N-(2,8-dimetil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]des-4-il)siklopropankarboksamid (3b), N-(8-etil-2-metil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]des-4-il)siklopropankarboksamid (3c), N-(2-metil-3-okso-8-propil-1-tiya-4-azaspiro[4.5]des-4-il)siklopropankarboksamid (3d), N-(8-tert-bütil-2-metil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]des-4-il)siklopropankarboksamid (3e), N-(8-fenil-2-metil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]des-4-il)siklopropankarboksamid (3f) sentez edildi. Bunun için, metil siklopropankarboksilat (1) ve hidrazin hidratın reaksiyonundan elde edilen siklopropankarbohidrazid (2), 4-(nonsübstitüe/alkil/aril)siklohekzanonlar ile Dean-Stark su ayıracında N'-{4-(nonsübstitüe/alkil/aril)siklohekziliden}siklopropan karbohidrazid ara ürünlerini oluşturmak üzere reaksiyona sokuldu. Daha sonra siklokondensasyon reaksiyonu, istenen N-{8-(nonsübstitüteü/alkil/aril)-2-metil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]des-4-il}siklopropankarboksamid'leri (3a-f) vermek üzere 2-sülfanilpropanoik asit ilavesi ile tamamlandı. 3a-f bileşikleri %61,67-94,60 verimler ile elde edildi. Ürünlerin oluşumları ile ilgili mekanizmalar tartışıldı ve bileşiklerin yapıları elemental analiz ve UV, IR, 1H-NMR, HMBC, DEPT ve kütle spektrumlarından sağlanan veriler aracılığı ile doğrulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, six new spiroheterocyclic compounds bearing a cyclopropanecarboxamide moiety; N-(2-methyl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl)cyclopropanecarboxamide (3a), N-(2,8-dimethyl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl)cyclopropanecarboxamide (3b), N-(8-ethyl-2-methyl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl)cyclopropanecarboxamide (3c), N-(2-methyl-3-oxo-8-propyl-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl)cyclopropanecarboxamide (3d), N-(8-tert-butyl-2-methyl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl)cyclopropanecarboxamide (3e), N-(2-methyl-3-oxo-8-phenyl-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl)cyclopropanecarboxamide (3f) were synthesized. Thus cyclopropanecarbohydrazide (2) obtained from the reaction of methyl cyclopropanecarboxylate (1) and hydrazine hydrate was reacted with 4-(nonsubstituted/alkyl/aryl)cyclohexanones to give N?-{4-(nonsubstituted/alkyl/aryl) cyclohexylidene}cyclopropanecarbohydrazides as intermediate compounds using a Dean-Stark water seperator. Then the cyclocondensation reaction were completed by the addition of 2-sulfanylpropanoic acid to afford the desired N-{8-(nonsubstituted/alkyl/aryl)-2-methyl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl}cyclopropanecarboxamides (3a-f). The compounds 3a-f were obtained with 61,67-94,60% yields. The reaction mechanisms involved in the formation of the products were discussed and the structures of the compounds were confirmed by means of elemental analysis and the data obtained from UV, IR, 1H-NMR, HMBC, DEPT and mass spectra.