Kontrol (normotansif) ve kronik devamlı hipobarik hipoksiyle hipertansiyon oluşturulan tavşanlarda kardiyovasküler parametreler üzerine akut aralıklı hipoksinin etkisi.
The effects of acute intermittent hypoxia on cardiovascular parameters in normotensive and chronic hypobaric hypoxia-induced hypertensive rabbits.
- Tez No: 247477
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN YELMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Physiology, Chest Diseases, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kronik devamlı veya kronik aralıklı hipoksi, pulmoner ve sistemik hipertansiyon, miyokard infarktüsü, inme gibi birçok hastalığın patofizyolojisinde rol oynarken, bazı protokollerde uygulanan hipoksi maruziyetlerinin iyileştirici etkiler oluşturabileceği belirtilmektedir. Nitekim farklı aralıklı hipoksi protokollerinin kalp ve solunum sistemi üzerine iyileştirici etkilerinin olduğu belirtilmesine rağmen akut aralıklı hipoksinin (AAH) kan basıncı üzerine etkisi bilinmemektedir. Çalışmamızda ilk olarak tavşanlarda kronik hipobarik hipoksi (KHH) ile hipertansiyon modeli oluşturmayı, ikinci olarak hem kronik hipoksiye bağlı hipertansiyon üzerine hem de normotansif (kontrol) tavşanlarda AAH'nin kardiyovasküler parametrelere ve vasküler tonusa etkili maddelere etkilerini belirleyerek kan basıncı değişikliklerinin mekanizmasını açıklamayı amaçladık. Hipertansiyon oluşturmak için tavşanlar barometrik basıncı 390 mmHg'ya ayarlanan, iç sıcaklığın oda sıcaklığı ile eşdeğer olduğu düşük basınç kamarasında, günde 22 saat süre ile 30 gün hipobarik hipoksiye maruz bırakıldı. Kontrol grubu tavşanlar oda havası soludu ve normotansif olarak değerlendirildi. 30 günlük periyodun ardından, tavşanlara AAH protokolü (120 dakika boyunca 20 kez tekrarla; 1 dakika hipoksik gaz karışımı (%8 O2-%92 N2), 5 dak. oda havası (normoksi) solutuldu. Kontrol ve KHH grup deney hayvanlarında ortalama arteriyel basınç (OAB), sistolik basınç (SB), diyastolik basınç (DB) ve kalp hızı (KH) değerleri ve alınan kan örneklerinde; hematokrit, noradrenalin (NA), endotelin-1 (ET-1), asimetrik dimetilarginin (ADMA) ve endotelyel nitrik oksit sentaz (eNOS) ölçümleri yapıldı. Sonuç olarak bu çalışmada; tavşanlarda ilk kez kronik hipobarik hipoksi ile hipertansiyon modeli oluşturulmuş ve kronik hipoksiye bağlı hipertansiyon oluşumunda endojen NOS inhibitörü ADMA artmasının etkili olduğu ve akut aralıklı hipoksinin; hem normotansif hem de hipertansif tavşanlarda kan basıncı ve kalp hızı üzerine depresif etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic hypoxia and chronic intermittent hypoxia (CIH) have been implicated as a risk factor for many cardiovasular disease including pulmoner and systemic hypertension, myocardial infarction and stroke. However, exposure to different hypoxia protocols have been suggested that could cause benefical effects. A few studies reported that different intermittent hypoxia (IH) protocols can be applied for therapeutic effects on cardiovascular and respiratory systems. But the effects of acute intermittent hypoxia (AIH) on blood pressure are not known. Our first aim was to develop an hypertension model by exposure to chronic hypobaric hypoxia. Secondly, the effects of AIH on cardiovascular parameters on both control (normotensive) and chronic hypobaric hypoxia mediated hypertensive rabbits have been examined. In addition, to explain the blood pressure alterations we have determined the substances that have influence on vascular function. To develop hypertension, the rabbits have been kept in a low pressure cabin for 22 h/day for 30 days. Afterwards, AIH protocol has been applied. Mean arterial pressure (MAP), systolic pressure (SP), diastolic pressure (DP), heart rate (HR) and haematocrit values determined. Also asymmetric dimethylarginine (ADMA), endothelial nitric oxide synthase (eNOS), endothelin-1 and norepinephrine values have been analized in collected blood samples. As a result we develop a model of hypertension in rabbits induced by exposure to chronic hypobaric hypoxia (CHH) and the rise of the plasma endogenous NOS inhibitor ADMA level seems to play an important role in the developement of the hypertension. Also the results showed that AIH had a depressor effect on blood pressure and heart rate on both normotensive and hypertensive rabbits.