Enjektör ile yapılan loko-rejyonal anestezi ile intraosseoz bir anestezi tekniği olan bilgisayar kontrollü sistem (QuickSleeper) kullanılarak yapılan anestezilerde ağrı ve anksiyete değerlerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comperative evaluation of pain and anxiety levels in two different anesthesia techniques: loco-regional anesthesia using conventional syringe versus intraosseous anesthesia using computerized controlled system (QuickSleeper)
- Tez No: 247502
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALTIRIK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 195
Özet
Günümüz diş hekimliği uygulamalarında ağrı kontrolü hastanın koltuğa oturduğu andan işlemin bittiği ana kadar devam eden bir kavramdır. Bu hedefe ulaşmanın ilk aşamasını da lokal anestezi uygulaması oluşturmaktadır. İntraosseoz anestezi, lokal anestezik solüsyonun hissizliği istenen dişin yakınındaki kansellöz kemik içine verilmesi ile elde edilen bir anestezi yöntemidir. Ağrısız anesteziye imkan vermesi ve çevre yumuşak dokuda uzun süre devam eden hissizlik meydana getirmemesi nedeni ile son yıllarda tercih edilen bir anestezi yöntemidir.Bu çalışmada, çift taraflı gömük yirmi yaş dişi bulunan 40 kişilik hasta grubumuzun, mandibular gömük yirmi yaş dişlerinin çekimi öncesinde rastgele seçtiğimiz bir taraflarındaki yirmi yaş dişlerine klinikte rutin olarak kullandığımız enjektör ile uygulanan geleneksel inferior alveolar sinir bloğu yöntemi ile, diğer taraflarına ise bilgisayar kontrollü bir sistem vasıtasıyla intraosseoz anestezi sağlayan Quicksleeper (DHT, Cholet, France) yöntemi uygulayarak yaptığımız anestezilerin hasta anksiyetesi üzerine etkisi, anestezi sırasında ağrı oluşturma derecesini ve anestezi etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık.QuickSleeper'la yapılan intraosseoz enjeksiyon, ağrısız anestezi, daha az dudak-dil uyuşukluğu meydana getirmesi, anestezinin hızlı başlaması, tek noktadan iğne penetrasyonu ile lingual ve palatinal yumuşak dokuda da anestezi sağlaması avantajlarının yanında; anestezinin uygulama süresinin geleneksel yöntemlerden daha uzun olması, kemik yoğunluğu fazla olan hastalarda iğne ucunda tıkanma meydana gelebilmesi, etki süresinin özellikle cerrahi işlemlerde kısalması ve kalp atımında kısa süreli artış yapması gibi dezavantajları vardır. Sistem, diş çekimleri de dahil diş hekimliğinde pek çok alan için oldukça kullanışlı bir yöntem olmasına rağmen, kemik yoğunluğunun fazla olduğu mandibular üçüncü molar dişlerin cerrahi çekiminde geleneksel mandibular anestezi yöntemi uygulamasının daha kullanışlı ve doğru bir yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In the contemporary dental practice, pain control is a term which must continue from the beginning to the end of the dental practice, and the first step of this aim is to provide local anesthesia. Intraosseous anesthesia is a technique in which, local anesthetic solution is injected to the cancellous bone surrounding the target teeth. In the recent years, it becomes a popular anesthesia technique, because it provides a painless anesthesia and the soft tissue numbness doesn?t take a long time.The aim of this study is to compare the anxiety, anesthesia pain and efficiacy of QuickSleeper intraosseous injection (DHT, Cholet, France) system which provides computer assisted intraosseous anesthesia and inferior alveolar nerve block in mandibular impacted third molars. 40 subjects have impacted mandibular third molars at the both side randomly received intraosseous injections or inferior alveolar nerve block at two successive appointments. After performing anesthesias, surgical extractions of mandibular third molars were performed.Intraosseous injection has many advantages such as painless anesthesia, less soft tissue numbness, quick onset of anesthesia, providing lingual and palatal anesthesia with single needle penetration. Besides this advantages, the duration of the application is longer than the conventional techniques, the possibility of the obstruction at the needle tip on the patients that have higher bone density, the short acting time of anesthesia especially the surgical treatment are the disadvanatages of the system. Although this anesthesia system is a useful technique in dentistry for many treatments, we believe that inferior alveolar nerve block is a useful and right technique for surgical extraction of mandibular third molars.