Çocuk hastalarda farklı iki dental anestezi yöntemi ile yapılan lokal anestezi ve tedavi uygulamalarında hastanın seçimi, korku, kaygı ve ağrının değerlendirilmesi
Examination of pediatric patient's choise, pain and anxiety during local anesthesia by TWO different anesthetic procedures and dental treatment
  1. Tez No: 484978
  2. Yazar: MELİS DARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Diş Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çocuklarda kaygı ve korkudan kaçınabilmek için diş tedavisi öncesi ve tedavi esnasında uygulanan davranış yönetimi büyük önem arz eder. Dental enjeksiyon gerek çocuklar gerek erişkinler için hala en kaygı uyandırıcı işlemdir. Bu yüzden bir çocuğun dental tedavisinde en zor kısım lokal anestezi olarak kabul edilir. Enjeksiyon esnasında oluşan ağrıyı azaltmak için çeşitli yöntemler denenmiş ve yeni enjeksiyon sistemleri geliştirilmiştir. Quicksleeper yeni geliştirilen bilgisayar kontrollü anestezi cihazlarından birisidir. Bu çalışmanın amacı çocuklarda uygulanan iki farklı anestezi yöntemi öncesi, esnası ve sonrasında kaygı, korku ve ağrı düzeylerinin belirlenmesidir. Konvansiyonel dental enjektör ile infiltratif anestezi ve bilgisayar kontrollü anestezi cihazı Quicksleeper S4 ile intraosseöz anestezi uygulandı. Çalışmaya 9-15 yaşları arasında 100 çocuk katıldı. Çocuklar iki gruba ayrıldı ve her çocuğa iki anestezi yöntemi de uygulandı. Çocuklara 3 seanstan oluşan bir tedavi planı uygulandı. İlk seansta çocuklara flor jel uygulandı. İkinci ve üçüncü seansta dental enjeksiyon sonrası tedaviler yapıldı ve her iki seansta da kaygı ve ağrı düzeyleri VAS, FIS and CFSS-DS skalaları kullanılarak belirlendi. Veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmanın bulgularına gore seanslar ilerledikçe çocukların kaygı ve korku düzeyinde azalma gözlendi. Ancak Quicksleeper'ın buna bir etkisi olmadığı görüldü. Çünkü çocukların büyük çoğunluğu Quicksleeper ile daha fazla ağrı hisstettiğini belirtti. Konvansiyonel dental enjektör ve infiltratif anestezi halen çocuklar için en kabul edilebilir anestezi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Behavior management is very important and necessary before and during the dental treatment process in order to avoid dental anxiety in children. Because the injection is still the most anxiety provoking procedure not only for children but also for adults, local anesthesia is accepted as the most difficult part of a child's dental treatment. There are several methods to decrease the pain during the injection and new injection devices were developed for his purpose. Quicksleeper is one of these new computer controlled anesthesia devices. The aim of this study was to evaluate the anxiety levels and pain perceptions of children before, during and after two different local anesthesia methods. The infiltrative anesthesia was applied with a conventional dental injector and the intraooseoz anesthesia was applied with a computer-controlled dental anesthesia device, Quicksleeper S4. In the present study, 100 children aged between 9 and 15, were included. The patients were divided into two groups and both anesthesia methods were used in all children. A treatment plan, which is composed of 3 sessions, was prepared for the patients. In the first session topical fluoride gel was applied to all children. In the second and third sessions dental treatment was done after dental injection. The anxiety levels and pain perceptions were evaluated by using VAS, FIS and CFSS-DS in every session. SPSS 24.0 package software was used in statistical analysis of datas. The results of the present study showed that anxiety levels are decreasing after sessions are progressing. However Quicksleeper had no effect on this result because nearly all the children reported more pain with Quicksleeper. The infiltrative anesthesia and conventional dental injector is still the most acceptable method for children.