Piyasada satılan ıslak mendillerin mikrobiyolojik açıdan değerlendirilmesi
Wet wipes which is sold in markets evaluation for the microbiological respect
- Tez No: 247501
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMASTI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Eller çevre ile sürekli ve yakın bir temas halinde bulunduğundan zengin bir mikrobik flora taşır. El temizliğinin ihmal edilmesi veya yetersiz uygulanması ellerin kontamine kalmasına yol açar. El hijyeninin genel amacı; geçici floranın tamamen uzaklaştırılması, kalıcı floranın sayıca azaltılması ve böylece eller aracılığı ile bakteri transferinin önlenmesidir.Eylül-Kasım 2009 tarihleri arasında farklı markalara ait antiseptik içermeyen ıslak mendillerin ve antiseptik içeren ıslak mendillerin kalıcı ve geçici floraya olan etkilerini su ve sabunla yıkama, %70 alkol ve alkollü jellerle karşılaştırmalı olarak araştırdık.Bizim çalışmamızda, alkolün tüm formlarının (sıvı, jel ve alkol emdirilmiş mendil) su ve sabun ile yıkamaya göre çok daha etkili olduğu saptanmıştır. Bununla beraber alkollü (%62,5 ve %65) jel preparatları sıvı alkol (%70) ve alkollü (%70) mendil formlarına kıyas edildiğinde yerleşik flora üzerinde daha az etkili bulunmuştur. Ayrıca, su ve sabunla yıkamanın geçici florayı tam olarak ortadan kaldırabildiği halde, ıslak mendillerle yapılan temizlik sonrasında ellerde fazla miktarda kontaminant bakterilerin kaldığı bulunmuştur.Çalışmamızdan çıkarılacak sonuçlar ışığında, el hijyeninin sağlanmasında pek çok yöntem bulunmakla birlikte, tek başına ıslak mendillerin yeterli olmadığı, su ve sabunla yıkama imkanı olmayan durumlarda, antiseptikli preparatların etkin bir alternatif olabileceği, ancak hiç bir antiseptiğin tek başına kirleri ortadan kaldıramayacağı da unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Hands in continuous and close contact with the environment, they carry to a rich microbial flora. Neglected hand hygiene is caused the remaining of contamination of hands so inadequate implementation. The general purpose of hand hygiene is; temporary flora to be completely removed, reduction the number of permanent flora and thus to prevent transfer of bacteria via the hands.We have investigated as compared different brands which do not contain the antiseptic wet wipes and including antiseptic wet wipes effects of resident and transient flora against of the washing with soap and water, 70% alcohol and gel with alcohol between September - November 2009.In our study, all forms of alcohol (liquid, gel and alcohol-impregnated wipes) by washing with soap and water was found to be much more effective. However, on the resident flora when compared to alcohol (62.5% and 65%) gel preparations, liquid alcohol (70%) and alcohol (70%) wipes form was less effective. Also, washing with soap and water eliminates the transient flora can be exactly that after the cleaning with a wet wipes in hand in excess of contaminant bacteria was found to remain.In the lights of our study, even the ensuring the hand hygiene have in many ways, alone wet wipes are not enough, water-washing facilities with soap and non-cases, preparations with antiseptic effect could be an alternative, but non antiseptic alone impurities can not be eliminated should not be forgotten either.