Farklı lazer sistemlerinin ve irigasyon tekniklerinin debris kaldırma etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of debris removal effectiveness of different laser systems and i̇rrigation activation techniques
  1. Tez No: 399046
  2. Yazar: AYŞENUR KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ERDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada konvansiyonel enjektör ve farklı irigasyon aktivasyon sistemlerinin kök kanallarındaki yapay oluklardan debris uzaklaştırma etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çekilmiş kanin dişler F5 numaralı eğeye kadar genişletildi ve kanallar içerisine apikal 2 ile 6 mm arasına 4 mm uzunluğunda, 0,2 mm genişliğinde ve 0,5 mm derinliğinde standart oluklar açıldı. Bu oluklar dentin debrisi ile doldurulup farklı irigasyon yöntemleri ile yerleştirilen debris uzaklaştırılmaya çalışıldı. Konvansiyonel enjektör ile yapılan irigasyon kontrol grubu olarak kullanıldı. Ultrasonik ile aktive irigasyon, Pips ile aktive irigasyon ve iki farklı şekilde uygulanan diod lazer ile aktivasyonun debris uzaklaştırma etkinliği kıyaslandı. Olukların başlangıç ve son halleri stereomikroskop ile 20X büyütmede fotoğraflandı. Bu fotoğraflar üzerinden oluklarda kalan debris miktarı 3 gözlemci tarafından 2'şer kez skorlandı. İstatistiksel değerlendirmelerde GraphPad Prism 6 paket programı kullanıldı. Gruplar arası farklılığın değerlendirilmesinde Kruskal Wallis analizi, her bir grubun birbiriyle olan ilişkisinin değerlendirilmesinde ise Dunn's çoklu karşılaştırma testi uygulandı. Gözlemcilerin kendi içlerinde ve birbirleri arasındaki tutarlılıklarının değerlendirilmesinde ise Kohen Kappa testi kullanıldı. İstatistiksel analizlere göre gözlemcilerin skorlamaları arasında uyum bulundu. Ultrasonik ile aktive irigasyon tüm gruplardan daha etkili bir biçimde oluklardan debrisi temizledi, kontrol grubu ile arasında anlamlı fark bulundu ancak lazer grupları ile arasında anlamlı fark bulunmadı. Lazer grupları ile ise kontrol grubu arasında fark gözlenmedi. Kullanılan lazer parametrelerinde hiçbir örnekte karbonizasyon, dentinde erime gibi istenmeyen etkiler oluşmadı. Çalışmamızın sonuçları dahilinde düz kanallarda ultrasonik ile aktive irigasyonun en etkin temizliği sağladığını, lazer sistemlerinin ise eğimli kanallarda tercih edilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of debris removal either by conventional syringe or different irrigation activation systems. For this purpose extracted human canine teeth were prepared to F5 file and standardized longitudinal grooves 4 mm in length, 0.5 mm in width and 0.2 mm in depth were cut into the root canal wall of one half of each tooth at a distance of 2–6 mm from the apex to simulate uninstrumented canal extensions. These grooves filled up with dentinal debris and cleaned using different irrigation systems. Conventional syringe irrigation was used as a control group and debris removal efficiency of ultrasonically activated, pips activated and diode laser activated irrigation-with two different fiber position were evaluated. The amount of remaining dentinal debris was evaluated by three examiners under a stereomicroscope at 20X magnification, using a four-grade scoring system. Examiners evaluated each sample twice between two-week intervals. The data was evaluated by using GraphPad Prism-6 software. Kohen Kappa test was used to analyze interexaminer agreement. The differences in the dentinal debris scores among the different groups were analysed with Kruskal–Wallis test. Differences between each group was determined with Dunn's multiple comparision test. Debris was removed effectively when ultrasonically activated irrigation was used. According to the statistical determination, the reliability between the examiners was satisfactory. Kruskal Wallis test results showed that there is a significant difference between ultrasonically activated irrigation group and the control group but no significant difference was found between laser groups. Also, laser groups did not differ from the control group. With using laser parametres used in this study, the samples showed neither carbonization nor melting on the root canal dentin. According to the results of present study, it can be said that debris can be removed effectively in straight root canals by ultrasonically activated irrigation, but irrigation activation by laser systems may possess a relatively superior efficiency when used for curved canals.