Gebe koyunlara immunstimülasyon amacıyla corynebacterium cutis uygulamasının doğum sonu total ıgg seviyeleri ile koyun ve kuzu sağlığı üzerine etkisi
The effects of corynebacterium cutis, applied for immunostimulation to pregnant ewes, on the postpartum total igg levels and the health of the ewes and lambs
  1. Tez No: 247514
  2. Yazar: ÖZGE TURNA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, gebe koyunlara gebeliğin 140. gününde uygulanan Corynebacterium cutis'in doğum sonrası ilk dört hafta boyunca koyun ve kuzuların total IgG seviyeleri, kuzularda doğum ağırlığı ve bir aylık vücut ağırlığı ile koyun ve kuzularda doğum sonrasında görülen hastalık oranları üzerine etkilerinin saptanması amaçlandı. Hayvan materyali olarak elli adet Kıvırcık melezi koyun ile bu koyunlara ait kuzular (n=63) kullanıldı. Koyunlar rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Her bir grupta bulunan koyunlara ait kuzular da bu gruplara dahil edildi. Gebeliklerinin son bir ayında deneme grubundaki koyunlara (n=25) 2 ml Corynebacterium cutis lizatı, kontrol grubundakilere (n=25) ise aynı miktarda fizyolojik tuzlu su solüsyonu tek doz kas içi uygulandı. İmmunglobulin G (IgG) konsantrasyonlarının tespiti için her bir gruptan rastgele seçilen onar adet koyun ve bunların kuzularından (n=27) doğumun 0., 36. ve 72. saatleri ile 2. ve 4. haftalarında kan, koyunlardan 0., 36. ve 72. saatlerde kolostrum numuneleri toplandı ve ölçümler ELISA ile yapıldı. Çalışma materyalini oluşturan koyunlar gebelik ve postpartum dönem, kuzular ise neonatal dönem hastalıkları, doğum ve doğumdan bir ay sonraki ağırlıkları bakımından takibe alındı.Gruplar arasındaki serum ve kolostral IgG konsantrasyon farkı ile kuzuların doğum ve bir aylık canlı ağırlıkları farkı istatistiksel açıdan önemli bulundu.Sonuç olarak gebe koyunlara uygulanan Corynebacterium cutis'in koyun ve kuzularda doğumdan sonra total IgG seviyelerini artırdığı, kuzuların doğum ve bir aylık vücut ağırlığını olumlu yönde etkilediği, ölü doğum oranını azalttığı, koyunlarda postpartum dönem ile kuzularda neonatal dönem hastalıkları üzerine ise etkisi olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Corynebacterium cutis, which is applied to pregnant ewes on the 140th day of pregnancy, on the immune system of the ewes and lambs after parturition was investigated. As the animal material, fifty Kıvırcık mixed breed ewes and their lambs (n=63) were used. The ewes were randomly divided into two groups and each lamb was included in their mother?s group. A single dose of Corynebacterium cutis lysate (2 ml) to the ewes of trial group and the same dose of physiological saline solution to the ewes of control group were injected intramuscularly in the last month of their pregnancy. Blood samples were collected from ten ewes selected randomly from each group and their lambs at postpartum 0.-36.-72nd hours and 2.-4th weeks and colostrum samples were collected from these ewes at postpartum 0.-36.-72nd hours for IgG analysis. The analysis was performed by ELISA. The ewes in this study were monitored for pregnancy and postpartum diseases and their lambs were monitored for neonatal diseases, their birth weight and one-month body weight.The differences between the serum and colostral IgG levels and between the birth and one-month body weight of the lambs were statistically significant in the groups.In conclusion, it was determined that Corynebacterium cutis applied to the pregnant ewes increased the total IgG levels of the ewes and their lambs in postpartum period; positively affected the birth and one month body weight of the lambs; decreased the rate of stillbirth; had no effect on postpartum diseases in ewes and neonatal diseases in lambs.