İlk kez miyokard infarktüsü geçiren hastalara uygulanan bireysel danışmanlığın fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of individual education and consultation on the functional status and quality of life in patients suffering from myocardial infarction for the first time
- Tez No: 247515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, ilk kez Miyokard İnfarktüsü geçiren hastalara taburculuk öncesi bireysel olarak verilen eğitim ve danışmanlığın kalp hastalığı risk faktörlerinin iyileşmesi, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel ve kontrollü olarak planlandı ve uygulandı.Örnekleme seçim kriterlerine uyan toplam 90 hasta alındı. Hastalar ardışık örnekleme yöntemi ile deney (n=45) ve kontrol (n=45) olarak iki gruba ayrıldı. Deney grubuna bu çalışmaya özel hazırlanan miyokard infarktüslü hastalar için masaüstü eğitim seti kullanılarak, taburculuk öncesi, gereksinimleri doğrultusunda planlanan, bireysel eğitim ve danışmanlık uygulandıktan sonra eğitim broşürleri verildi. Taburculuktan sonra ayda bir telefonla danışmanlık yapıldı. Kontrol grubu hastanenin rutin programı altında izlendi. Her iki grupta ilk görüşmede ve 3.ayda değerlendirme yapıldı. Verilerin toplanmasında; ?Hasta Bilgi Formu? (sosyo-demografik özellikler, miyokard infarktüsü risk faktörleri, ilaç tedavisi ve kullanımı, yaşam şekli değişikliği gereksinimleri), ?Miyokard İnfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği-MIDAS? (miyokard infarktüsü sonrası hastalığa spesifik yaşam kalitesi), ?SF-36? (genel sağlık durumu ve yaşam kalitesi), ?Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-UFAA? (fiziksel aktivite düzeyleri ve kapasiteleri), ?Morisky ilaç tedavisine uyum ölçeği? (ilaç tedavilerine uyumun değerlendirmesi), ?Kanada Kardiyovasküler Cemiyeti yenilenmiş angina sınıflaması-KKCAS? (kanada angina derecesinin sınıflaması) ve ?6 Dakika Yürüme Testi-6DYT? (hastaların fonksiyonel durumlarının belirlenmesi) kullanıldı. Verilerin analizi SPSS (11,5) programı kullanılarak yapıldı.Çalışmada eğitim sonrası SF-36 ve MIDAS puanlarının 3 aylık takipte kontrol grubuna göre anlamlı oranda yileştiği olduğu görüldü. Akut miyokard infarktüsü sonrası hastalar taburcu olmadan önce verilen bireysel eğitim ve danışmanlık ile hiç girişim uygulanmayan gruba göre, yaşam kalitelerinde (genel sağlık algılaması alt boyutu dışında) ileri düzeyde anlamlı olarak iyileşme olduğu görüldü. Sonuçlar 6DYT'nin, akut durum sonrası erken dönemde yapılacak girişimleri belirlemek veya KV rehabilitasyon programlarının Faz I ve Faz II evrelerinde egzersiz toleransının değerlendirilmesi için yararlı olabileceğini gösterdi.Akut Miyokard İnfarktüslü hastalara taburculuk öncesi belirlenen gereksinimleri doğrultusunda yapılacak bireyselleştirilmiş eğitimin ve sürekli danışmanlığın hastaların fonksiyonel durum ve yaşam kalitesinde iyileşme sağlamak için uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
This experimental and controlled research was planned and implemented in order to determine the effect of individualized education and consultation given before discharge from the hospital on the improvement of cardiovascular disease risk factors, functional status and quality of life of the patients who suffered from myocardial infarction for the first time.This research was done with 90 patients who were suitable for the inclusion criterias of the study. Patients were divided in two groups by consecutive sample method as 45 of them in experimental, 45 of them in control group. Experimental group was taken individual consultation which was planned according to their needs before discharge by using a myocardial infarction education tool prepared for this study and education brochures were also given. This group was consultated by telephone once a month. Control group was followed with routine hospital programme. Both groups were evaluated at first interview and at third month. Data were collected by ?Patient Information Form? including information about sociodemographic characteristics, myocardial infarction risk factors, medication theapy and usage, needs of lifestyle suggestions, ?The Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale-MIDAS?, (the disease specific quality of life and health status of the patients after MI; ?Short Form 36-SF-36?, (general quality of life and health status of the patients); ?International Physical Activity Questionnaire-IPAQ?, (the physical activity and capacity of the patients); ?The Morisky medication adherence scale?, (the medical adherence of patients with MI; ?The Canada Cardiovascular Society-Renewed VersionAngina Classification-CCSAC?, (The Canada classification of the angina); ?6 Minute Walk Test-6MWT?, (evaluating the functional status of the patients). Data were evaluated by using SPSS (11,5) programme.It was observed that after the education, scores of SF-36 and MIDAS of the experimental group were significantly improved following 3 months in comparison to the control group. Individualized education and consultation given to the MI patients before discharge had significantly improved quality of life of the patients (except general health perception subgroup) in comparison to the group no intervention was given. Results showed that 6DYT would be beneficial in order to determine early interventions after acute state or exercise tolerance at phase 1 and 2 of cardiovascular rehabilitation programmes.Individualized education and continous consultation programmes implementing to the patients with Acute Myocardial Infarction before discharge is suggested to improve functional status and quality of life.