Platform swıtch uygulamasının çevre kemik dokusunda oluşturduğu strestlerin üç boyutlu sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Analysing the effect of platform switching prosedure on stresses in the bone tissue by three dimensional fem analysis
  1. Tez No: 247530
  2. Yazar: HAYDAR ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESENGÜN YENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada; özel olarak tasarlanmış iki farklı implant-abutment bağlantı sistemin incelenmesi tasarlanmıştır. Platform Switching Sistemi olarak da adlandırılmış olan birinci sistemde; implanta göre daha dar çaplı bir abutment kullanılırken, Standart Sistem olarak adlandırılan ikinci sistemde ; kullanılan implant ile aynı çapta olan bir abutment kullanılmıştır. Her iki sistemde kullanılan implantlar şekilsel ve yapısal olarak aynı özelliklere sahiptir.İmplant sistemlerinin geometrik modelleri, ileri seviye çizim programlarından CATIA ile oluşturulmuştur. Çalışmada MSC.Patran yazılımı kullanılarak lineer statik çözümleme yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda implantı çevreleyen kemikte oluşan gerilimlerin Platform Switching Sisteminde daha düşük olduğu ancak implant, bağlayıcı vida ve abutmentta meydana gelen gerilmelerin Standart Sistem'de daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study is aimed to observe two different implant-abutment connection systems which are specially designed. In the first system,named as Platform Switching System, the diameter of abutment is narrower compared to the implant.In the second system also named Standard System,the implant and the abutment have the same platform size.The implants in both systems have the same properties by form and structure.The geometric models of the implant systems were created by the advanced drawing system CATIA. The linear static solution is made by MSC.PATRAN software. According to the result of the analysis,it is observed that the stress in the bone surrounding the implant is less in platform switching system but the stress in the implant, connecting screw and in the abutment is less in the standard system.