Birebir hasta eğitiminin CPAP uyuncu üstüne etkisi
Effect of face to face patient education on CPAP compliance
- Tez No: 247532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uyku apne sendromunun en çok tercih edilen tedavi yöntemi olan CPAP (sürekli pozitif hava yolu basıncı) uygulamasında, olgunun uyuncu tedavi başarısını belirlemektedir. Uzun süreli tüm tedavilerde olduğu gibi olgunun bilinçlendirilmesi uyuncu arttırır. Çalışmamızda bu hipotez ele alınmış, uyuncu iyi olmayan ve cihaz ya da maske sorunu yaşamayan olgulara verilen eğitimin uyunca katkısı gözlenmiştir. Çalışmaya, katılmayı kabul eden 50 olgu ( 35 erkek, 15 kadın ortalama yaş 51,14±9,93) alınmıştır. Olgulara yüz yüze görsel eğitim verilmiştir. 3 ay sonra tedaviye uyumları yeniden ele alınmıştır. İlk değerlendirmede olguların 15 inde uyumun hiç olmadığı, 5 inde ise zayıf uyunç saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In CPAP application; which is the most favourite treatment method of sleep apnea sendrome, patient compliance determines the treatments? accomplishment. Patient education increases compliance such as all other long term treatments. We discuss this hypothesis in our study and we observe the contribution of education to compliance by given to patients who are noncompliant and no problem with device or mask. 50 patients who recognise to attend, enrolled to this study. (35 men, 15 women, average age 51,14±9,93) Face to face visual education given to patients. Patients compliance to the treatment re-discussed 3 months later. In first assesment we have determined 15 non compliant and 5 poor compliant patients.