Nazofarenks kanserinin radyoterapisinde Kobalt-60 ve 6 MV enerji kullanılarak uygulanan tedavilerde parotislerin aldığı dozun karşılaştırılması
Comparing the dose on parotid glands following the treatment of Cobalt-60 irradiation, to the dose taken following treatment of 6 mv energy for the radiotherapy of nasopharinx cancer.
- Tez No: 247533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Nazofarenks kanserinin radyoterapisinde önemli yan etkilerden biri de ağız kuruluğu (kserostomi) oluşmasıdır. Ağız kuruluğunun hastanın yaşam kalitesinin uzun süreli azalmasına neden oluşu, radyoterapide tükürük bezlerinin korunmasının önemini arttırmaktadır. Çalışmamızda, konvansiyonel ve konformal tekniklerde Kobalt-60 ve 6 MV enerjisinde parotislerin aldığı dozların araştırılması amaçlanmıştır. Ölçümler Alderson rando fantomda termolüminesans dozimetre (TLD) kullanılarak yapılmıştır. Konvansiyonel teknikte Cirus Kobalt-60 teleterapi ünitesi, konformal teknikte ise Oncor 6 MV Lineer Hızlandırıcısı, elektron boostu için ise Saturn Lineer Hızlandırıcısı ile ışınlama yapılmıştır.Parotis bezlerinin üç fazda ve iki ayrı enerjide aldığı dozlar değerlendirildiğinde: Kobalt-60 ile konvansiyonel teknikte parotis orta hat dozunun sırasıyla faz I'de %97.75' ini, faz II'de %113.72'sini, faz III'de %100.3'ünü, 6 MV enerjisi ile konformal teknikte parotis orta hat dozunun sırasıyla faz I'de %94.55'ini, faz II'de %117.06'sını, faz III'de %94.9'unu almıştır. Nazofarenks kanserinin radyoterapisinde parotislerin, konvansiyonel tekniğe kıyasla konformal teknikte faz I ve faz III dozları düşüktür (faz I için p=0.045, faz III için p=0.008).Sonuç olarak, nazofarenks kanserinin radyoterapisinde 6 MV foton kullanılması Kobalt-60'a kıyasla parotis dozlarını düşürerek kserostomiyi azaltacak ve yaşam kalitesi iyileştirecektir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant complications of radiotherapy in Nasopharinx Cancer is permanent dry mouth or xserostomia. It increases the importance of sparing of the salivary glands since xserostomia causes a long term significant reduction in quality of life. In this study, it is aimed to measure the doses to the parotid glands during treatment with conventional by Cobalt-60 and conformal irradiation by 6 MV energy. Measurements were made using Alderson rando phantom by thermoluminescence dosimetry (TLD). Conventional treatment was given with the Cobalt-60 teletherapy unit and conformal treatment was given with 6 MV linear accelerator. As the result of the evaluation of the doses on parotid glands for three phases and two different energy levels, parotid glands took 97.75 %, 113.72 %, 100.3% of central axis doses respectively in phase I, II and III in conventional irradiation by Cobalt-60. The parotid glands took 94.55 %, 117.06 %, 94.9% of the central axis doses respectively in phase I, II and III in conformal irradiation by 6 MV energy. The parotid glands receive lower doses during phase I and phase III in conformal irradiation than in conventional irradiation for nasopharinx cancer (phase I, p=0.045; phase III, p=0.008).In conclusion, conformal radiotherapy with 6 MV fotons will cause less xerostomia and a better life quality in patient with nasopharinx cancer compared with conventional radiotherapy with Cobalt-60.