Total kalça protezi ameliyatı sonrası verilen taburculuk eğitiminin günlük yaşam aktiviteleri, fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of discharge training after total hip replacement surgery on activities of daily living, function and quality of life
- Tez No: 567440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışma total kalça protezi ameliyatı sonrası verilen videolu taburculuk eğitiminin fonksiyon, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Yöntem: Çalışmaya total kalça protezi ameliyatı geçirmiş otuz bir hasta (ortalama yaş = 52,9 ± 11,12 yıl, 21 kadın, 10 erkek) dahil edildi. Hastalar rehabilitasyon (n=18) ve eğitim grubu (n=13) olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Rehabilitasyon ve eğitim grubuna cerrahi sonrası hastane odasında fizyoterapi programı uygulandı. Eğitim grubuna fizyoterapi programına ek olarak aynı zamanda birebir gösterim ile video tabanlı eğitim verildi. Hastaların ağrı algı düzeylerini belirlemek için Görsel Analog Skalası (GAS), kalça fonksiyon ölçümleri için Harris Kalça Skoru ve Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC), fiziksel yeteneği değerlendirmek için 40 Metre Hızlı Tempo Yürüme Testi, hareket/tekrar yaralanma korkusu ve korku-kaçınma parametrelerini ölçmek amacıyla Tampa Kinezyofobi Ölçeği, yaşam kalitesini değerlendirmek için Notthingham Genişletilmiş Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi kullanıldı. Memnuniyet düzeyi tarafımızca hazırlanan 5 soruluk anket formları kullanılarak sorgulandı. Değerlendirmeler cerrahi sonrası 1. haftada ve 3. ayda yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to incestigate the effect of video-based training program on function, activities of daily living and quality of life after total hip replacement surgery. Method: Thirty-one patients (mean age = 52.9 ± 11.12 years, 21 female, 10 male) who underwent total hip replacement surgery were included in the study. Patients were randomly divided into two groups as rehabilitation (n=18) and training group (n=13). Physiotherapy program was performed to the rehabilitation and training group after surgery in the hospital room. In addition to the physiotherapy program, video-based training program was given to the training group with one-to-one interviews. To determine pain perception levels of patient, Visual Analog Scale (VAS), to measure hip function Harris Hip Score and Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), to evaluate physical ability 40 Meter Fast Tempo Walking Test, to measure movement/ re-injury fear and fear/avoidance parameters Tampa Kinesophobia Scale, to evaluate quality of life Notthingham Extended Daily Living Activities Index were used. The level of satisfaction was questioned using 5-question questionnaire forms prepared by us. Evaluations were made at 1 week and 3 months after surgery.