Variköz ven hastalarında MMP-2 gen polimorfizmlerinin araştırılması.
Investigation of MMP-2 gene polymorphisms in patients with superficial varices in lower extremities
  1. Tez No: 247539
  2. Yazar: UZAY GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Alt ekstremitelerin yüzeyel varislerine toplumda oldukça sık rastlanmasına ve morbiditesi yüksek olmasına rağmen bu oluşumların etiyolojisi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Önceleri varis oluşumundan daha çok bölgeye uzun süreli venöz hipertansiyon sonucunda gelişen valvüler yetmezlik sorumlu tutulmuşsa da son bulgular bunun damar duvarındaki değişikliklere sekonder olduğu yönündedir. Biz çalışmamızda bu damarsal yapıların oluşum sürecinde sorumlu olabileceği düşünülen matriks metalloproteinaz enzimlerinden, damarsal yapılar için önemli olduğu bilinen MMP-2'nin fonksiyonel olduğu belirlenmiş olan -735 ve -1306 bölgelerine ait iki polimorfizmini PCR-RFLP yöntemiyle değerlendirmeyi ve MMP-2 mRNA değerlerini birbirleriyle ilişkili olarak incelemeyi amaçladık. Elde ettiğimiz verilere göre kontrol ve varis hastası grupları karşılaştırıldığında MMP-2 -735 bölgesi için CC genotipinin kontrol grubunda daha fazla olduğu; T alleline ve CT genotipine ise varis hastası grubunda daha sık rastlandığı; aynı grupların karşılaştırılması sonucunda MMP-2 -1306 açısından anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. MMP-2 mRNA ekspresyonlarının tek başına varis hastası olanlarda değil hem varis hem koroner arter hastası olan grupta diğer gruplara göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the superficial varices of lower extremities are common with high morbidity, the etiology is not illuminated yet. First, it was thought that the venous hypertension was responsible from such cases by causing valvular insufficiency, but the recent findings supported that the changes in the venous wall structure itself might be main initiating factors. We aimed to study two functional gene polymorphisms, -735 and -1306 and mRNA levels of the matrix metalloproteinase enzyme-2 (MMP-2) in related to each other. MMP-2 is known to be important mainly in vascular structures. We used the previously defined PCR-RFLP method for polymorphism analyses. Due to our results, in comparing the control and varices cases, CC genotype and T allel for MMP-2 -735 gene region were more common in control group and there was no significant difference between groups for MMP-2 -1306 gene polymorphisms. MMP-2 mRNA levels were higher in the group that had both varices and coronary artery disease.