Variköz ven hastalarında MMP-9 ve TIMP-2 gen polimorfizmlerinin araştırılması.
Analysis of genetic polymorphisms of MMP-9 and TIMP-2 in varicose vein patients.
  1. Tez No: 247523
  2. Yazar: ATİKE TEKELİ KUNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Variköz ven ve buna bağlı gelişen venöz yetmezlik toplumda oldukça sık rastlanmasına rağmen etiolojisi aydınlatılamamıştır. Matriks Metalloproteinaz-9 (MMP-9) enziminin damarsal yapıların oluşumunda ekstrasellüler matriks üzerine proteolitik etkileri olduğu bilinmektedir. Daha önce konu hakkında yapılmış olan çalışmalar genellikle kollajen ve elastin gibi temel ekstrasellüler proteinlerin düzeylerindeki değişimlere yönelik olmuştur ve matriks metalloproteinazların damarsal oluşumlardaki rolleri daha çok tümöral yapılardaki invazyonlara yönelik değerlendirmeye alınmıştır. Matriks metalloproteinazların yalnızca bu invazif durumlarda değil, damarsal yapı bozukluklarıyla seyreden diğer hastalıklarda ve dolayısıyla variköz venlerde de etkili olduğu bilinmektedir. MMP-9 ekstraselüler matriks (ECM) remodeling prosesinde önemli bir enzimdir. Basement membranda bulunan denatüre kollajenlerin ve Tip IV kollajenin parçalanmasında görev alır. ECM'de MMPlerin aktivitesi spesifik MMP inhibitörleri ile kontrol edilir ve bunlara doku metalloproteinaz inhibitörleri (TIMP) denmektedir. TIMP ailesinin 4 üyesi mevcuttur. TIMP-1, -2, -3 ve -4. Bu moleküller aktive olmuş MMPlerin proteolitik aktivitelerini bu enzimlerle 1:1 stoichiometrik inhibitör kompleksi oluşturarak inhibe ederler. MMP-TIMP interaksiyonundaki bozulmalar artrit, amfizem, ateroskleroz ve periodontit gibi hastalıkların etiyolojilerinde tanımlanmıştır ve bu hastalıklardaki temel bulgu ECM kaybıdır. Çalışmamızda MMP-9 (-1562) ve TIMP-2 (-418) gen polimorfizmlerinin variseal yapıların oluşumlarına etkilerini araştırarak konuya ileriye yönelik yeni takip ve tedavi yöntemlerine katkıda bulunmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Varicose veins and their complication venous insufficiency are frequently encountered diseases however the exact etiology is still unknown. It is suggested that MMP-9 enzyme has a proteolytic effect on extracellular matrix (ECM) in formation of vascular structure. Recent literature about this subject studied mostly the basic extracellular proteins as collogen and elastin. Additionally the roles of matrix metalloproteinases were studied mostly with tumoral invasions. It is known that matrix metalloproteinases not only play important roles in tumoral invasions but also have an effect on deformities of vascular structure such as varicose veins. MMP-9 is an important enzyme in remodeling process of extracellular matrix. It plays an important role in migration of normal and tumoral cells. It works in disintegration of denatured collogens and collogen type IV. The activities of MMPs in ECM are controlled by specific MMP inhibitors (TIMP). TIMP family has 4 members, TIMP-1, -2, -3, and -4. These molecules inhibit the proteolytic activity of MMPs by forming a 1:1 stoichiometric inhibitor complex. The distruption in interaction of MMP and TIMP is determined in the etiology of diseases such as arthritis, emphysema, atherosclerosis and periodontitis. The basic finding in all these diseases is the loss of ECM. The purpose of this study is to investigate the effect of genetic polymorphisms of MMP-9 (-1562) and TIMP-2 (-418) on varicose vein formation and add on new follow-up and treatment modalities in this field.