Azot oksitlerin reaksiyon kinetiği
- Tez No: 24755
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu çalışmada NO * I er in analiz metotlarından Saltzman metoduna* na katkıda bulunmak amacıyla, Sulfanilamid diazo tuzunun 1 - Naftilamin ile kenetlenme kinetiği spektrof otometrik yöntem ile incelenmiştir. 25 C de yürütülen denemelerde, pH 2.2 - 3.4 ile reaktan derişimi 0.25 lö" - 0.5 10~4 M ve iyonik kuvvet 0.1 -İM arasında değiştirilerek çalışılmıştır. Reaksiyunun 2. mertebe olduğu doğrulanarak, hız sabitleri ile i Naftilamin' in bazlık sabiti hesaplanmıştır. Ayrıca reaksiyon hız sabitlerini karşılaştırmak amacıyla, Sultani 1 ikasit Diazo tuzunun, i - Naftilamin ile kenetlenme kinetiği de incelenerek bu deneylere ait k' hız sabitleri bulunmuştur. Seyreltik derişimdeki, NO tayininde Sulfani1 ikasit Diazo tuzu yerine, Sulfanila m id Diazo tuzunun kullanılmasının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study, the coupling kinetics of Sulfani lamid diazonium salt with 1 - naphthi lamin has been studied by spectrophotometric method. In the experiments conducted at constant temperature, 25°C, pH was varied between 2.2 - 3.4, reactant concentration -4 -4 between 0.125 10 - 0.5 10 M and ionic strength between 0.1 -.1 M.The reaction was confirmed to be of second order and rate constants along with dissociation constant of 1 Naphti lamin were calculated. In addition, k* rate constants have been obtained by studying kinetics of Sulfanılıc acid diazonium salt with 1 - naphthi lamin with the comparision of the reactions rate constants.