Benzil halojenürlerde katodik dehalojenasyon mekanizmasının ECESR spektroskopik incelenmesi
- Tez No: 24754
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada sentetik organik kimyanın önemli çıkış maddeleri olan benzil halojenürlerinin reaksiyon mekanizmaları in situ elektrokimyasal elektron spin rezonans spektroskopisiyle incelenmiştir. Benzil halojenürlerinin çeşitli konsantrasyonlarda sulu elektroliz çözeltisi hazırlanarak elektroliz edilmiş ve bu esnada spektrumları kaydedilmiştir. Benzil klorür ve benzil bromür halobenzillerinde sulu elektroliz çözeltisi içerisinde ve katodik şartlarda benzil radikalleri gözlenememiştir. Benzil halojenür bileşiklerinde p- pozisyonunun MeO, N02, Cl gruplarıyla bloke edildiği durumlarda elektroliz esnasında benzil radikalleri dedekte edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the reaction mechanisms of the benzyl halides which are of important product in sentetic organic chemistry have been examined by simultaneous electrochemical electron spin resonance spectroscopy. Dilute electrolysis solutions of benzyl halides in difference concentrations have been prepared and recorded the ESR spectra during the electrolysis. Benzyl radicals have not been observed in dilute electrolysis solutions of benzyl chloride and benzyl bromide under cathodic conditions. The radicalic intermediates have been recorded by ESR spectroscopy during the electrolysis when para positions are blocked by MeO, N02 and CI groups.