Ortodontik tedavi sonrası uzun dönemde oluşan değişikliklerin objektif derecelendirme sistemi (Objective Grading System-OGS) ve çapraşıklık indeksi (Discrepancy Index DI) ile değerlendirilmesi
Evaluation of changes that occur in long term post-treatment through The Objective Grading System (OGS) and Discrepancy Index (DI)
- Tez No: 247552
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜYESSER SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde 1985-2001 yılları arasında tedavi edilmiş, tedavi öncesi ve tedavi sonu kayıtları olan olgulardan, pekiştirme sonrası kayıtlar için tekrar çağrıldıklarında ulaşılabilen 110 olgunun tedavi sonrası uzun dönemdeki değişikliklerinin `American Board of Orthodontics' tarafından tanımlanan Objektif Derecelendirme Sistemi (OGS) ve Çapraşıklık İndeksi (DI) ile değerlendirilmesidir. Tedavi sonrası uzun dönemde oluşan değişiklikleri değerlendirmek amacıyla; pekiştirme sonrası (T3) ve tedavi sonrası (T2) OGS skorları ölçülmüş ve aradaki fark OGS skorlarına gore; iyileşen, aynı kalan, az nüks eden ve fazla nüks eden olarak 4 ayrı grup olarak incelenmiştir. Tedavi başındaki maloklüzyonun şiddetini belirlemek amacıyla Çapraşıklık İndeksi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey-HSD çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, tedavi sonrası ve pekiştirme sonrası değerlendirmede eşlendirilmiş t testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır. Tedavi öncesi maloklüzyonun şiddeti ile tedavi sonrası uzun dönemdeki değişiklikler arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Tedavi başarısı ile tedavi sonrası uzun dönemdeki değişikliklerde; başarılı bitmiş olguların tedavi sonuçlarının kötüleşme eğilimi, başarısız bitmiş olguların tedavi sonuçları iyileşme eğilimi göstermektedir. Tüm olgular birlikte değerlendirildiğinde tedavi sonunda ve pekiştirme sonrasında ölçülen OGS kriterleri skorlarında oluşan ortalama değişiklikler; sıralanma kriteri skorunda (kötüleşme), Overjet kriteri skorunda (iyileşme) ve Oklüzal Kontaklar kriteri skorunda (iyileşme) anlamlı olarak bulunmuştur. Ortodontik tedaviyi etkileyen değişkenlerin tedavi sonrasında uzun dönemde oluşan değişikliklerle olan ilişkisinin incelenmesinde sadece pekiştirme süresinde anlamlı ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the post-treatment long term changes in the 110 cases in the archives of the Orthodontics Department of the Faculty of Dentistry at Istanbul University that were treated between the years 1985-2001 and were found to be complete with pre and post treatment records when recalled for record keeping after retention through the Objective Grading System (OGS) and the Discrepancy Index (DI) as defined by the American Board of Orthodontics. The post retention (T3) and post treatment (T2) OGS scores were compared in order to evaluate the changes in the long term following treament, and the differences between the two scores were divided into four groups: those who had recovered, those whose conditions remained unchanged, those who had had minimum relapses and those who had had serious relapses. The Discrepancy Index (DI) was implemented in order to determine the severity of the malocclusions that had occurred at the pre-treatment stage. In the data analysis, unilateral variance analysis was used to make comparisions between all the groups, the Tukey-HSD multiple comparison test was used to make comparisons between sub-groups, the independent T test was used to evaluate differences between pairs of groups in the stage following post treatment and post retention, and the matched x squared test was used to compare qualitative data. No significant differences were noted between the severity of the malocclusions that had occurred at the pre-treatment stage and long term post treatment changes. As for the the results of the comparison between the success of the treatment and the long term post treatment changes that occurred; it was found that successfully completed cases showed a tendency to worsen while unsucessfully completed cases showed a tendency to improve. When all the cases were examined as a group, the average changes in the scores of the OGS criteria that were compared after the post treatment and post retention period showed that there were significant changes in: Alignment Criteria (worsening), the scores of the Overjet Criteria (improvement) and the scores of Occlusal Contacts Criteria (improvement). When the correspondence between the variables affecting orthodontic treatment and the changes that occurred in the long term post treatment period was examined, it was established that the only significant relation that could be made was in the retention period.