Hemodiyaliz hastalarında akut faz cevabın ve malnutrisyonun değerlendirilmesi
Evaluation of acute phase response and malnutrition in hemodialysis patients
  1. Tez No: 247565
  2. Yazar: FUNDA KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDENİZ KARADENİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Diyaliz tedavisinde son gelişmelere rağmen, Kronik Böbrek Yetmezliğinde (KBY) mortalite oranı çok yüksek seyretmektedir. Malnutrisyon bu hastalarda mortalite ve morbidite için önemli bir risk faktörüdür. Bu çalışma Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma hastanesi hemodiyaliz servisinde haftada 3 seans diyalize giren 20 hastada, inflamasyon ve malnutrisyon parametrelerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmış, tanımlayıcı bir çalışmadır.Hastaların diyalize girişteki rutin biyokimyasal tetkiklerine ilave olarak malnutrisyon ile inflamasyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmede, prokalsitonin (PCT) düzeylerine de bakıldı. Ayrıca antropometrik [ triseps deri kıvrım kalınlığı (TDKK), Beden Kitle İndeksi (BKİ)] ölçümleri ve Subjekif Global Değerlendirmeleri (SGD) yapıldı.Hastaların yaş ortalamaları 54.7±16.4 yıl, ilk tanıyı aldıktan sonra geçirilen süreleri 6±5.2 yıl, diyalize başlama süreleri 44±43.1 ay olarak hesaplandı. Hastaların SGD'ye göre; %55'i (n:11) iyi beslenmiş, %45'in (n:9) orta ve/veya ciddi derecede malnutrisyonlu olduğu saptanmıştır. Malnutrisyon ile inflamasyon parametrelerinden prealbumin ile PCT arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı iken (p=0,050), PCT'nin SGD gruplarıyla arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,566). Paratiroit hormon (PTH) düzeyinin SGD gruplarına göre dağılımı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.026). Hastalardan biri, paratiroit bezi çıkarıldığı için analiz dışı bırakılmıştır ve n:19 olarak alınmıştır. Diyet bilgi düzeyi ile SGD grupları arasındaki ilişki anlamlı değildi (p=1.000). Çalışmanın sonunda malnutrisyon saptanan hastalara detaylı diyet eğitimi verilmiştir.Sonuç olarak; KBY hastalarında bu çalışmada incelenen parametreler ile malnutrisyon arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu veri kronik hastalıklarda malnutrisyonun incelenmesinde tek bir altın standart tetkik veya değerlendirme yönteminin olmadığı şeklinde yorumlanabilir. Ancak, daha geniş vaka sayısına sahip ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Despite the current advancements in dialysis treatment, chronic renal failure proceeds with high mortality rates. Malnutrition is an important risk factor for morbidity and mortality in these patients. The present study is designed as a descriptive analysis, aiming to evaluate the parameters of inflammation and malnutrition in 20 patients having hemodialysis 3 times a week in Zonguldak Karaelmas University Hospital.The correlation between malnutrition and inflammation was determined by means of procalcitonin (PCT) levels, in addition to routine biochemical examination of patients before hemodialysis. Anthropometric measurements (triceps skin fold thickness, body mass index) with subjective global assessment (SGA) were also conducted. The mean age of patients, the time from initial diagnosis and the period of dialysis induction were found to be 54.7±16.4 years, 6±5.2 years, and 44±43.1 months, respectively. According to the SGA, 55% (n:11) of patients were determined to be in good nutritional status, whereas 45% (n:9) was demonstrated to have moderate or severe malnutrition. The association between malnutrition and the inflammation parameters including prealbumin and PCT were determined to possess a limited statistical significance (p=0,050). Nevertheless, there were no statistically significant association between PCT and SGA groups (p=0,566). The distribution of parathormon (PTH) levels in terms of SGA groups was found to be statistically significant (p=0.026). A patient with a previous history of parathyroidectomy was excluded from the analysis and the patient number was calculated as 19. There were no statistically significant correlation between diet information level and SGA groups (p=1.000). A detailed diet education was given to the patients at the end of the study.In conclusion; malnutrition and the parameters analyzed within the present study demonstrated no significant correlation in chronic renal failure patients. This data might be interpreted as there is no gold standard test or method to evaluate malnutrition in chronic diseases; nevertheless further studies with greater number of cases are thus called for.