Yoğun bakım ünitelerinde yatan santral venöz katater takılı hastalarda, total parenteral nütrisyonun kan dolaşımı infeksiyona etkisi
The influence of total parenteral nutrition on blood stream infections in intensive care unit patients with central venous catheter
  1. Tez No: 247566
  2. Yazar: SELDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİGÜL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Total parenteral nütrisyon (TPN) desteği, yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) tedavinin önemli bir parçasıdır. TPN tedavisi çoğunlukla santral venöz kateterden (SVK) uygulanmaktadır. TPN'nin infeksiyöz komplikasyonu kan dolaşımı infeksiyonudur (KDİ). YBÜ'lere yatan hastalarda en sık görülen hastane infeksiyonlarından biri KDİ'dir. YBÜ'ye yatan hastalarda yatış süresinin uzaması, tedavi maliyetinde artış ve yüksek mortalite oranlarından sorumludur. Bu retrospektif çalışmaya Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi YBÜ'lerimizde yatan ve SVK takılı olan 16 yaşın üzerindeki erişkin hastalardan, 48 saatten uzun süre kalan, YBÜ'de yattığı sırada KDİ gelişen, diyaliz ve kan transfüzyonu uygulanmamış olan 64 hasta alındı. TPN uygulanma durumuna göre, TPN uygulanmış olan KDİ'li 34 hastalı grup ve TPN uygulanmamış olan KDİ'li 30 hastalı grup olarak iki grup oluşturulmuştur. Her iki grup yaş, cinsiyet, yatış süresi, yattıkları YBÜ, yatışta KDİ dışında bir infeksiyon varlığı, eşlik eden hastalıklar, invaziv girişimler ve aletler, izole edilen mikroorganizmalar ve antibiyotik dirençleri bakımından mukayese edilerek, TPN uygulamasının KDİ gelişimi üzerine etkilerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Hastaların 21'i kadın, 43'ü erkek, yaş ortalaması 65 ± 15.92'di.
Özet (Çeviri)
Total parenteral nutritional (TPN) support is an important aspect of intensive care unit (ICU) treatment. TPN is usually given from central venous catheters (CVC). Blood stream infections (BSI) are infectious complication of TPN. BSI is one of the most common nasocomial infections in intensive care unit patients. Lenghtened hospitalisation leads to higher treatment expenses and responsible for higher mortality rates in intensive care unit patients. 64 adult patients over 16 years old with CVC and BSI that developed during internalisation included in this retrospective study. None of the patients had received any blood transfusion or received hemodialysis and had been hospitalized over 48 hours. Patients were seperated into two groups according to TPN receivement as 34 patients with BSI and 30 patients without BSI. Both groups were compared according to age, gender, hospitalisation duration, extra-blood stream related infections existence at admission, comorbidities, invasive procedures and enstruments existence, isolated microorganisms and antibiotic resistence in order to determine the influence of TPN on BSI development. 21 female and 43 male patients were enrolled and mean age were 65 ± 15.92.