Kronik böbrek yetmezliği hastalarında yaşam tarzı değişikliği müdahalesinin yaşam kalitesine etkisi
Intervention in patients with chronic kidney disease life style change effects on Quality of Life (QoL)
- Tez No: 247564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KURÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kronik böbrek yetmezliği tedavisi, hastaların günlük yaşamlarında anlamlı değişikliklere neden olur ve algıladıkları yaşam kalitelerini etkiler.Bu çalışmanın amacı kronik böbrek yetmezliği hastalarında yaşam tarzı değişikliği konusunda verilen eğitiminin, yaşam kalitesine etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi periton diyaliz ve hemodiyaliz ünitelerine başvuran, rutin diyaliz tedavisi gören, 45'i periton ve 39'u hemodiyaliz olmak üzere toplam 84 diyaliz hastası oluşturmuştur. Diyaliz hastalarına önce `Hasta Bilgi Formu', `SF ? 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği' uygulanmış, verilen Eğitimden (Diyet, Egzersiz, Sigara ve Alkolün )iki ay sonra hastalara tekrar `Hasta Bilgi Formu', `SF ? 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği' uygulanmıştır.Elde edilen verileri değerlendirmede kullanılan istatistiksel testler; SPSS 11.5 programı ile ortalamalar, standart sapmalar hesaplanmış, veriler ki kare, tekrarlayan ölçümlerde t testi yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) treatment cause significant changes in daily lives of the patients, and effect the self-perceived quality of life (QoL) of the patients.In the present study, aim is to investigate the effects of Patient Education success on quality of life (QoL) in chronic kidney disease (CKD).In Sample of this study are composed 39 patients on haemodialysis (HD), 45 patients, total 84 patients on continuous ambulatory peritoneal dialysis. QoL was measured by means of the Short Form-36 (SF-36) and than subscale scores were calculated in before getting the education. Two months later, Short Form-36 and than subscale scores were administered. Data were evaluated a statistical pocket program (SPSS), All variables were summarised as mean ± standard deviation. CKD, HD and CAPD Statistical significance was assigned to p-values of