Sibutraminin sıçan davranışlarına etkisi
The effect of sibutramine on the behaviour of rats
- Tez No: 247568
- Danışmanlar: PROF. Z. NUR BANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalısmamızda 50 adet disi sıçan kullanarak, degisik nöromedyatörlerin geri alımını inhibe eden antidepresanlar ile sibutraminin sıçanda davranıs üzerine etkilerini karsılastırdık. Bu arastırmayı davranıs ile ilgili açık alan (open field), zorlandırılmıs yüzme testi ve rota rot gibi üç degisik yöntem kullanarak gerçeklestirdik. Antidepresanların amfetaminin olusturdugu stereotipik etkileri artırdıgından hareketle amfetamin benzeri bir madde olan Feniletilamin (FEA) kullanarak test modeli olusturduk. Bu model üzerinde antidepresanların ve olası antidepresan etki bekledigimiz sibutramin'in etkilerini arastırarak sibutramin'in sismanlık tedavisindeki etki mekanizmasında antidepresan etkisinin rolü olabilecegi öngörüsünü inceledik. Çalısmamızda feniletilamin(100mg/kg) ile akut stereotipi olusturarak bu model üzerinde farklı medyatörleri etkileyen fluoksetin(20mg/kg); milnasipran (50mg/kg) ve mirtazapin(15mg/kg) gibi antidepresanların etkisi ile sibutramin (10mg/kg) `in etkilerini karsılastırdık. Sibutramin gerek tek basına, gerekse FEA ile birlikte uygulandıgında lokomotor aktiviteyi ve stereotipik davranısları artırmamıs tersine azaltmıstır. Kullanılan üç antidepresan tek baslarına uygulandıklarında hareketliligi az da olsa artırmıslardır. Fluoksetin FEA'nın etkisini potansiyalize edip çok önemli düzeyde stereotipik davranıs artısı olustururken, mirtazapin ve milnasipran FEA'nın etkisini artırmamıs tam tersine azaltmıslardır. Bu azalma milnasipran ile çok önemli derecede olmustur. Sibutraminin FEA'nın olusturdugu davranıs modeli üzerine etkileri de antidepresanlardan farklı olmustur. Mirtazapin'e benzer sekilde ama ona oranla çok az bir azalma yapmıstır. FEA rotarotta kalıs süresini önemli derecede azaltmıs, her 3 antidepresan da bu derece önemli olmasa bile aynı sekilde azalma yapmıslardır. Sibutramin ilk periyotta süreyi, kontrole oranla artırmıs, ama ikinci peryotta antidepresanlar derecesinde azaltmıstır. Gerek antidepresanlar gerekse sibutramin beceri isteyen hareketleri bozmaktadır. FEA yüzme testinde hareketsiz kalıs süresini önemli ölçüde azaltmıstır. Mirtazapin FEA ile beraber uygulandıgında hareketsiz kalıs süresini FEA'nden daha da azaltmıstır. Diger antidepresanlar hareketsiz kalıs süresini azaltmıslarsa da istatistiksel olarak önemli bulunmamıstır. Sibutramin hareketsiz kalıs süresini antidepresanlardan daha fazla azaltmıs, yüzme süresini önemli ölçüde artırmıstır. Bu sonuç sibutraminin antidepresan etkili oldugunu göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Sibutramin, Açık alan testi, Rotarod, Porsolt yüzme testi, fluoksetin, mirtazapin, milnasipran
Özet (Çeviri)
We used 50 female rats to compare the effects of sibutramine and antidepressants which inhibit the uptake of several neuromediators. We fulfilled this research by applying 3 different methods related with behaviour such as open field, forced swimming test and rotarod. As antidepressants enhance the stereotypic effects that amphetamine form, we formed a test model by using an amphetamine-like substance, phenylethylamine (FEA). By investigating the effects of antidepressants and sibutramine on this test model, we studied the prevision that the antidepressant effect of sibutramine could play a role in the mechanism of effect in obesity treatment. In this study we formed acute stereotypi by using FEA (100 mg/kg) and we compared the effects of sibutramine (10 mg/kg) and antidepressants, which effect different mediators, like fluoksetine (20 mg/kg), milnasipran (50 mg/kg) and mirtazapine (15 mg/kg). Sibutramine, when used alone or with FEA, did not increase the locomotor activity and stereotypic behaviours, on the contrary it caused a decrease. The 3 antidepressants used, mobility increased slightly when applied alone. Fluoksetine potentialized the FEA?s effect and caused a significant increase in stereotypic behaviour whereas mirtazapine and milnasipran decreased the effecet of FEA. This decrease was noticable with milnasipran. The effect of sibutramine on the behavioral model formed by FEA was different from other antidepressants. We found that sibutramine decreased this effect like mirtazapin but in compaired low. FEA decreased the remaining time on rota rod remarkably and the either 3 antidepressants caused a decrease as well but not as significant as FEA. Sibutramine increased the time in the first period in comparison with the control, nevertheless in the second period sibutramine decreased the time as well as antidepressants. FEA decreased the immobile remaining time in swimming test, remarkably. Mirtazapine when applied with FEA, caused a decrease in immobile remainig time more than FEA. The other antidepressants decreased the immobile remaining time, but this decrease was not statistically significant. Sibutramine caused a decrease in immobile remaining time more than other antidepressants, and increased the swimming time remarkably. This result show that sibutramine has antidepressant effect. Key Words : sibutramine, open field test, rota rod, porsolt swimming test, fluoksetin, mirtazapine, milnacipran