Gebelerin beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve bebek doğum ağırlığı üzerine etkisi.
Evulation of the nutrional status of pregnant women and the effect on infant birth weight.
- Tez No: 247572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VARIM NUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma gebe polikliniğine başvuran gebelerin beslenme durumunun değerlendirilmesi ve bebek doğum ağırlığına etkisini araştırmak amacıyla retrospektif olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum ünitesinde 01.05.2009 ve 31.09.2009 tarihleri arasında başvuran 100 gebe oluşturmuştur. Veriler, oluşturulan anket formunun hastalara uygulanması ve doğum sonrası bebek antropometrik ölçümlerinin hastane kayıtlarının analizi yoluyla toplanmıştır. Anket formu; gebelerin kendileri ve aileleri hakkında genel bilgileri, genel sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgileri, besin tüketim sıklıkları ve günlük besin tüketim durumları bölümlerini kapsamaktadır. Yenidoğan bebeklerde antropometrik ölçüm olarak, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ve göğüs çevresi ölçümleri alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 13 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 27.6±4.8, boy ortalaması 161.0±5.6, kilo ortalaması 75.1±14.2'dir. Bebeklerin ponderal indeks ortalaması 2.33±0.46 olarak tespit edilmiştir. Veri analizleri sonuçlarına göre: Annenin eğitim durumu ile bebeğin doğum ağırlığı arasında anlamlı fark bulunmuştur (p=0.022). İkili karşılaştırmalar sonucunda okuryazar olmayan eğitim düzeyinin gruplar arası farklılığı yarattığı tespit edilmiştir. Annenin çalışıyor olmasının bebek doğum ağırlığı arasında anlamlı fark yaratmadığı tespit edilmiştir (p=0.955). Evlilik süresi ile bebek doğum ağırlığı arasında anlamlı fark bulunmuştur (p=0.041). İkili karşılaştırmalar sonucunda 1 yıldan az ile 6-10 yıl arasında olan ve evliliği 1 yıldan az ile 11 yıldan fazla olanlar arasında evlilik süresinin gruplar arasında anlamlı fark yarattığı tespit edilmiştir. Babanın eğitim durumunun bebek doğum ağırlığı arasında anlamlı fark yaratmadığı tespit edilmiştir(p=0.633). Gelir durumunun bebek doğum ağırlığı arasında anlamlı fark yaratmadığı tespit edilmiştir (p=0.987). Bulantı-kusma durumunun bebek doğum ağırlığı arasında anlamlı fark yaratmadığı tespit edilmiştir (p=0.178). Protein tüketimi, sebze-meyve tüketimi, süt ve ürünleri tüketimi durumlarının bebek doğum ağırlığı açısından anlamlı fark yaratmadıkları tespit edilmiştir (p=0.255, p=0.396, p=0.180 sırasıyla). Hamilelik döneminde anne sağlığının korunması ve fetal gelişimin sağlanabilmesi için anne adayının düzenli kilo alması ve yeterli kalori, protein, vitamin, mineral alımı üzerinde durulmalıdır. Ayrıca gebelik öncesinde ve süresince, anne adayının fetüsü tehlikeye atabilecek nütrisyonel riskler taşıyıp taşımadığı da araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This sectional and retrospective study is designed to assessment of nutritional status of pregnant women and newborn infants in order to investigate the effect of birth weight which admitted to department of obstetrics.The survey sample in this study is constituted with 100 pregnant women which admitted Zonguldak Karaelmas University Research Hospital, Gynecology and Obstetrics unit between 01/05/2009 and 31/09/2009. Data were generated with the pregnant questionnaire and hospital medical records for the postnatal andropometric measurements of the newborns. Questionnaire were consisted of with pregnant women and their families about their general knowledge, general health status, eating habits, nutrition information, food consumption frequency and daily food consumption situation sections. Body weight, height, head circumference and chest circumference measurements of newborns are collected for andropometric measurements. SPSS 13 software was used for data analysis. The average age of the pregnant women 27.6 ± 4.8, mean height 161.0 ± 5.6, mean weight 75.1 ± 14.2 have been found. Mean ponderal index of babies have been found to be 2.33 ± 0.46. According to the results of data analysis: a significant difference was found (p = 0.022) between mother's educational status and the baby's birth weight. As a result of bilateral comparisons of educational levels between groups were found to create differences. Mother's work situation was found no significant difference between the baby's birth weight (p = 0.955). The duration of marriage was found significant difference between infant birth weight (p = 0.041). As a result of bilateral comparisons between less than 1 year with 6-10 years and less than 1 year of marriage as between more than 11 years of marriage has created a significant difference between the duration groups were identified. There were no statistically significant difference among father's educational status (p = 0.633), family incomes (p = 0.987), nausea and vomiting (p = 0.178), protein consumption, consumption of vegetables and fruits, milk and dairy products consumption (p = 0.255, p = 0.396, p = 0.180 respectively) and infants birth weights. The preservation of maternal health during pregnancy and fetal development of mothers to ensure regular and adequate weight gain, calories, protein, vitamin, mineral intake should be evaluated. In addition, before and during pregnancy, mothers may endanger the fetus should be investigated in terms of nutritional risk.