ANTU (alfa-naftiltiyoüre) ile oluşturulan deneysel pulmoner ödem modelinde anestezik maddelerin etkileri
Effects of anesthetics on pulmonary oedema model induced by ANTU (alpha-naphthtylthiourea)
- Tez No: 247571
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, ketamin, midazolam ve ksilazinin, ?-naftiltiyoüre (ANTU) ile oluşturulan akut akciğer hasarındaki etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. ANTU sıçanlara i.p. olarak 10 mg/kg dozunda verilmiş ve 4 saat içinde maksimum düzeye ulaşan, plevral efüzyon (PE) ve akciğer ağırlığı/vücut ağırlığı oranındaki (AA/VA) artışla karakterize akut akciğer hasarı modeli geliştirilmiştir. Sıçanlara, ANTU'dan 30 dakika önce olmak üzere, ketamin (7.5, 15, and 50 mg/kg, i.p.), midazolam (2 and 4 mg/kg, i.p.) ve ketamin/ksilazin (50/10 mg/kg, i.p.) uygulanmış ve akut akciğer hasarı üzerine olan etkileri incelenmiştir. ANTU'dan 4 saat sonra göğüs kafesi açılmış, plevral efüzyon mayi toplanmış, akciğer ağırlığı ölçülmüş ve akciğer dokusunun histopatolojik incelemesi yapılmıştır.Ketamin, midazolam ve ketamin/ksilazin kombinasyonu, AA/VA oranlarında anlamlı bir değişiklik oluşturmamış ve akciğer ödemi üzerinde bir koruyuculuk sağlamamıştır. Kullanılan anestezik maddelerin hepsi tüm dozlarında, efüzyon gelişimini (PE/VA) istatistiksel anlamlı düzeyde azaltmış ve efüzyon gelişimine karşı koruyuculuk sağlamıştır.Ketamin, midazolam ve ketamin/ksilazin, ?-naftiltiyoüre ile oluşturulan efüzyon gelişiminde koruyucu etkinlik göstermiştir. Bu sonuçlar anestezik maddelerin, akciğer hasarında önemli rol oynayan patofizyolojik mekanizmaları etkileyebileceğini göstermektedir. Bundan dolayı, klinik ve deneysel kullanım alanlarında uygulanan anestezik maddelerin biyolojik sistemleri etkileyebileceği ve hasta verilerini ve deney parametrelerini değiştirebileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of ketamine, midazolam, and xylazine on acute lung injury induced by ?-naphthylthiourea (ANTU).Injection of ANTU (10 mg/kg i.p.) produced pulmonary oedema as indicated by an increase in lung weight/body weight ratio (LW/BW) and pleural effusion (PE) reaching a maximum within 4 h in rat. Ketamine (7.5, 15 and 50 mg/kg, i.p.), midazolam (2 and 4 mg/kg, i.p.), and ketamine/xylazine (50/10 mg/kg, i.p.) carried out to rats 30 min prior to ANTU. The thorax was opened and pleural effusion was carefully collected by suction and measure volumetrically. The lungs were removed and all surrounding tissues were dissected and weighed with an analytical balance.Ketamine, midazolam and xylazine did not affect lung weight/body weight ratio, but significantly reduced pleural effusion (PE/BW).Ketamine, midazolam and xylazine have prevented effect on ANTU-induced pleural effusion. These result suggested that anesthetic agents may affect the pathophysiological mechanisms which are important in lung tissue damage. Because of this, the effects of anesthetics on biological systems keep in mind in experimental and clinical applications.