Yukarı karasu havzası alabalıklarının biyo-ekolojileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 24760
  2. Yazar: N.HALUK NAKİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, 1991 ve Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz 1992 aylarında yukarı karasu havzasının fizyolojik yapısı, su temperatürü, su debisi gibi konularda veri elde edilmiştir. Ekim-Kasım 1992 aylarında Karasu'nun membaını teşkil eden Yeşil Dereden 35, Köşk Deresinden 66, Mezra Deresinden 30 alabalık toplanmış ve yapılan incelemeler neticesinde şu sonuçlar elde edilmiştir. 1. Balıklarda omur sayılarının düşük olmaları (56-57), postorbital lekenin belirgin oluşu ve siyah beneklerin yan çizgi altına inmeyişi yönünden literatür bilgilerine uygun olarak Salmo trutta macrostigma DUMERIL 1858 alt türüne uygun özellikler tesbit edilmiş ancak kesin hükümden kaçınılmıştır. 2. Toplam 131 ferdin 48 tanesi 1. yaşlarında (% 36.64), 46 ferdin 2. yaşlarında (% 35.11), 16 ferdin 3. yaşlarında (% 12.21), 21 ferdin ise 4. yaşlarında (% 16.03) olduğu tesbit edilmiş ve 4 yaşın üzerinde ferde rastlanmamıştır. Habitatlardan Mezra Deresinde 4. yaşındaki balıkların en fazla olduğu (% 36.66), Köşk deresinde ise en az nisbette (% 1.5) bulunduğu tespit edilmiş, bu durum 1. habitatın meskûn bölgelerden uzak olmasına 2. habitatın ise şehir merkezine yakın oluşuna bağlanmıştır. 3. 131 adet ferdin 61 tanesi erkek (% 46.56), 70 tanesinin dişi (% 53.43) olduğu belirlenmiştir. 4. Toplanan alabalıklarda kondüsyon değerleri sırasıyla Mezra deresinde 1.185, Yeşil derede 1.172, Köşk deresinde 1.162 olarak tesbit edilmiştir. Regresyon eğrileri ise Mezra deresinde W = 1.937 x |_2-953, Yeşil derede W = 1.811.x L2-846, Köşk deresinde W = 1.894 x L2-894 olarak hesaplanmıştır. Bu değerlerden hareketle habitatların beslenme kapasitelerinin ortanın üzerinde olduğu kanısına varılmıştır. 5. Balıklarda cinsi olgunluğa ulaşma yaşının 2. yıllarının sonu (dişiler 14.1 cm, erkekler 13.7 cm) iken ve dişilerde yumurta verimini 2366 adet/kg olduğu belirlenmiştir.ii Canlı ağırlık - yumurta verimi arasındaki ilişki ise Y = 50.567 + 2.3031 x olarak tesbit edilmiştir. 6. Balıklarda ortalama et veriminin % 67, oransal baş ağırlığının % 16.75, oransal iç organlar ağırlığının % 11.75, oransal yüzgeç ağırlığın ise % 3.5, olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY in this study, we had the data on the subjects of the phisiographic structure, the temperature and the yield of the River Karasu in Erzurum in Turkey, in September, October, November and December in 1991; and obtained 35 salmo-trutta L. from the Yeşiidere which is the source of the Karasu, 66 fish from the stream Köşk, 35 fish from the stream Mezra, which flows into the Karasu basin in October and November in 1992. Our findings are as the follows: 1. The features which belong to Salmo Trutta macrositigma Dumeril 1858 that was the sub-species of Salmo Trutta were determined : Its total vertebra was little (56-57), postorbital spot was clear and small black spots on the skin were not under the line on the sides-This was in accord with the knowladge of literature but we avoided claiming very certain knowladge. 2. It was determined that 48 of 131 fish were one-year-old (36-64 %), 46 were about two (35, 11 %), 16 were about three (12, 21 %) and 21 were four. Yet, we didn't see any fish over four years. And it was also determined that the four-years-old fish are the most (36,66 %) in the Stream Mezra, but are the least (1,5 %) in the stream Köşk. It is thought that this is because of the different distances in the area. The former is far from the center but the latter is close to it. 3. Of the 131 fish 61 fish were male (64.56 %) and 70 others were female (53, 43 %). 4. The average conditional-factor was found as 1,185 in the stream Mezra, 1.172 in the Yeşiidere and, 1.162 in the stream Köşk. In addition, the regressive-curve was W=1.937 x L2-953 in the stream Mezra, W = 1.811 x |_2-846 in the Yeşiidere and W=1.894 x L2-894 in the stream köşk. It is understood that the capacity of feeding is over normal nutritional-capacity in the region regarding this value.iv 5. The age of sexual-maturity is the end of the second years-as tha male's Lenght is 13.7 cm and the female's lenght is 14.1 cm and the egg-yield is approximately 2366 egg/kg. The relationship between the weight and the egg-yield is Y = 50.567 + 2.3031 x. 6. The average meat yield is 67 %, the weight of the head is 16,75 %, the weight of the internal organs is 1 1,75 %, and the weight of the fins is 3,5 %.