Farklı ekolojik şartlarda yetiştirilen iki Gökkuşağı Alabalığı ( Oncorhynchus mykiss ) sürüleri arasında çaprazlama çalışmaları
  1. Tez No: 24759
  2. Yazar: SEYİT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çal ıhmada, Atatürk üniversitesi Ziraat Fakültesi Su ürünleri Bölümü ve Van Tarım îl Müdürlümü Tesislerinde yetiştirilen gökkuşağı alabalıkları COncorhynchus mykiss> arasında yapılan yapay dölleme ile melez kombinasyonlar elde edilmiştir. Bu melez kombinasyonlar hem kendi aralarında ve hem de saf kombinasyonlarla, üreme özellikleri ve besi performansları yönünden karsı last ir ı İmi st ir. Deneme, 13/1/1392 ~ 23/3/1992 tarihleri arasında kuluçka ve 20/4/1992- 20/7/1992 tarihleri arasında da besi dönemi olarak iki safhada gerçekleştirilmiştir. Kuluçka döneminde dört grup ikişer tekerrür lü olarak denemeye alınmış, her tekerrüre 3000 adet yumurta konulmuştur. Besi dönemi 4 grup 3'er tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Her tekerrürde 200 adet balık denemeye alınmıştır. Kuluçka döneminde saf ve melez kombinasyonların döllülük oranı, çıkış gücü, kuluçka randımanı, keseli dönemde yasama aücü, anormal yavru sayısı gibi özellikler incelenmiştir. Besi döneminde ise, canlı alırlık artısı» yem değerlendirme ve yasama gücü yönünden kombinasyonlar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Kombinasyonlar arasında döllülük nisbeti bakımından en iyi sonuç E? x Et*'* grubunda C“/.90. 68 > alınmıştır. Bunu, ”/. 77.39 ile Ef x Vo“*,7. 77,26 ile V$ x V«r* grupları takıp etmiş, en düşük döllülük oranı ise V$ x E»-* kombinasyonunda bulu nmus t u r ( V. 69. 33 >. T.C. \ ' '.T:SE:< Ö?RETİM Kl4v...o DOKÜMANTASYON MERKEZİ1 1 Çıkış gücü en yüksek E$ x V«r* kombinasyonunda (7. 99.81), en düşük ise, Vs x V”-" grubunda görülmüştür (7.98. 26). Kuluçka randımanı E? x E «r* grubunda en yüksek( 7.89.36) ve V? x Eır*grubunda ise en düşük bulunmuştur (7.68.33). Keseli dönemde yasama gücü Ej x Vo-* grubu (7. 99.04) ile Ef x E of* grubunda (7. 99.02) benzer olmuştur. En düşük yasama gücü ise, Vg x Ee-* grubunda gözlenmiştir (96.41 ).Anormal yavru oluşumu en fazla V x E grubunda ( 7. 0.93), en düşük ise E J x V«^* grubunda (7. 0.22) görülmüştür. Besi döneminde en yüksek canlı alırlık artısı E* x V«r* grubunda meydana gelmiştir. En düşük artış ise V? x V^ grubunda gerçekleşmiştir. Canlı ağırlık artısı bakımından E? x V«^ grubu bütün gruplarda önemli derecede üstünlük göstermiş t i r ( P < 0. 0 1 ). Yemi en iyi E$ x Ve-* grubu değerlendirmiştir. Fakat, E$ x E0.05). Yasama gücü Vf x V0.05).
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study has been made on the two different herds of the rainbow trouth CO. mykiss) which a.re raised at the Trouth Hatchery Center of Department of Fishery science, College of Agriculture and at the Agricultural Directorate of Van. Brood females and males fishes from two population were crossed, reciprocally and obtained pure and cross offsprings. Pure and cross combinations were compared in respect to the reproductive traits and the growth performance. Experiment began at 13/1/1992 and ended at 20/7/1992. The eggs and milt were stripped by hand and fertilized using“dry method ”. In the incubation period 6000 fertilized eggs for each combination were incubated in the hatchery trays. In the feeding study each group(V x V,E x E,.. ) was dividet to triplicate replicates of 200 fish and stocked in 1. m diameter round concrete tanks. The fertilization rate, hatching rate, hatchery yield and abnormalities in fry for all groups were investigated in the first period of the study. The live weight gain, food conversion rate and survial rate of finger lings for pure,, crossed combinations were examined in the second period of the experiment. The best result in fertility was obtained from Es x E. V* x Ecr» crosses were found to be quite poor (69.33 7.) in fertility.IV Hatching rate was best in E* x V** (99.81 7.) crosses, followed by E? x E«* (98.54“/.) and V* x E«* (98.55 '/.') and V* x V»* (98.26 ”/.') pure group was found to be poorest in ha t c ha b i 1 i ty. In the period of larvae (or fry period) the best results in survial potential of sac-fry were obtained from E? x E x V