Diabetli hasta eritrositlerinden elde edilen glike karbonik anhidraz izoenzimlerinin bazı inhibitörlere karşı ilgisi
- Tez No: 24761
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada diabetli hasta ve sağlam şahıs eritrositlerinden elde edilen karbonik anhidraz-l ve karbonik anhidraz-ll izoenzimlerinin bazı kinetik özellikleri araştırılmıştır. Önce eritrosit karbonik enhidraz izoenzimleri afinite kromatografisi ile saflaştınldı. Karbonik anhidraz-l ve karbonik anhidraz-ll izoenzimlerinin aktiviteleri brompiruvat seçimli inhibisyonu yöntemi ile belirlendi. Kinetik çalışmalarda karbonik anhidrazın, p-nitrofenil asetatı p-hitrofenole dönüştürmesi esasına dayanan esteraz aktivitesi kullanıldı (pH = 7,4'de). Inhibitor olarak sülfanilamid, NaCH3COO, NaCI04, NaN3, NaSCN, NaCN kullanıldı. Lineweaver-Burk grafikleri yardımıyla diabetli ve sağlam şahsa ait eritrosit karbonik anhidraz-l ve karbonik anhidraz-ll izoenzimlerinin söz konusu inhibitörler için Kj sabitleri bulundu. Karbonik anhidraz-l ve karbonik anhidraz-ll izoenzimleri için KM değerlen diabetli ve sağlam şahısta aynı bulunurken (sıra ile 5,0 mM, 4,3 mM), Vmax değerleri diabetli hastada her iki izoenzim için yüksek bulunmuştur. Kj değerleri, karbonik anhidraz-l izoenzimi için NaN3, NaCN inhibitörlerinde diabetli hastada nisbeten düşük; karbonik anhidraz-ll izoenzimi için NaC104, NaSCN, ve NaCN inhibitörlerinde diabetli hastada nisbeten yüksek bulunmuştur. Her iki izoenzimde diğer inhibitörler için diabetli hasta ile sağlam şahıs için bulunan Kf sabitleri arasında önemli bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, some kinetic properties of carbonic anhydrase-l and carbonic anhydrase-II isoenzymes obtained from the erythrocytes of diabetic patient and healthy human were investigated. Firstly, carbonic anhydrase isoenzymes of erythrocytes were purified by affinity chromatography. Carbonic anhydrase-l and carbonic anhydrase-II isoenzyme activities were determined by bromopyruvate selective inhibition methot. In the kinetic studies, esterase activity of carbonic anhydrase was used which is based“p-nitrophenylasetate to p-nitrophenol”on converting property of the enzyme at pH=7.4. By using siilfanilamid, NaCH3COO, NaCI04, NaN3, NaSCN, NaCN inhibitors, Kj constants of the isoenzymes obtained from the erythrocytes of diabetic patient and healthy human were found by means of Lineweaver-Burk graphies. Km values of carbonic anhydrase-l and carbonic anhydrase-II isoenzymes in both diabetic patient and healthy human were found to be some (5.0 mM and 4.3 mM respectively), where as Vmax values of the isoenzymes in diabetic patient were higher. Although Kj values of carbonic anhydrase-l isoenzyme for NaN3 and NaCN inhibitors were lower, Kj values of carbonic anhydrase-II isoenzyme were higher for NaCI04, NaSCN and NaCN inhibitors in diabetic patient than that of healthy human. No significant difference was found between diabetic patient and healthy human in Kj values of the both isoenzymes for other inhibitors.