Sıçanlarda çift taraflı kavernozal sinir hasarı öncesi verilen pde-5 inhibitörlerinin sinir hasarı sonrası oluşan kavernozal düz kas fizyolojisi üzerine koruyucu etkilerinin saptanması
  1. Tez No: 247617
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN TAVUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AmaçRadikal retropubik prostatektomi (RP) sonrası erektil fonksiyonun korunması için sinirkoruyucu tekniklerin gelistirilmesi ve kullanılmasına rağmen ciddi sayıda hastada erektil islevbozukluğu (E?B) görülmektedir. E?B' nu önlemek amacıyla son zamanlarda PDE-5?' leriniiçeren çesitli tedavi protokolleri önerilmistir ve bu tedaviye de penil rehabilitasyondenmektedir. Halen bu hasta grubunda en iyi penil rehabilitasyon yöntemi gelistirilmemis veprofilaktik penil rehabilitasyon kullanımı tam olarak incelenmemistir. Bu çalısmada, penilrehabilitasyon amacıyla kavernozal sinir hasarı öncesi ve sonrası verilen sildenafilin sıçanmodelinde etkisi arastırıldı.Gereç-YöntemOtuz altı eriskin erkek Sprague-Dawley sıçanı altı gruba ayrıldı: (1) kontrol (sinirhasarı yapılmayan) (2) bilateral kavernozal sinir hasarı (BKSH) uygulanan, (3) bilateral sinirhasarı öncesi 1 ay ve sonrası 1 ay 10 mg/kg/gün Sildenafil subkutan verilen, (4) bilateral sinirhasarı öncesi 1 ay ve sonrası 1 ay 20 mg/kg/gün Sildenafil subkutan verilen, (5) bilateral sinirhasarı sonrası 1 ay 10 mg/kg/gün Sildenafil subkutan verilen, ve (6) bilateral sinir hasarısonrası 1 ay 20 mg/kg/gün Sildenafil subkutan verilen grup. Son Sildenafil dozundan 24 saatsonra, sinir hasarı bölgesinin proksimalinden kavernozal sinir uyarımı sonrası sistemik kanbasıncı ve es zamanlı intrakavernozal basınç cevabı ölçümünü içeren ikinci operasyonuygulandı. Maksimum intrakavernozal basıncın (?KB) / ortalama arteriyel basınca (OAB)oranı hemodinamik son nokta olarak belirlendi ve sıçan korpus kavernozumundaki n-NOSekspresyonunu saptamak için immünhistokimyasal boyama ve Real Time Polimeraz ChainReaktivitesi uygulandı. ?statistiksel analiz bağımsız gruplarda t-test ve tek yön ANOVA ileyapıldı.BulgularMaksimum ?KB/OAB oranı (ortalama ±%95 güvenirlik aralığında) sırasıyla kontrolgrubunda 60±18%, grup 2' de 22±4, grup 3' de 28±9%, grup 4' de 45±16%, grup 5' de645±17% ve grup 6' de 49±21% olarak saptandı. Tedavi grupları arasında istatistiksel olarakanlamlı bir fark bulunmadı. ?mmünhistokimyasal boyama ve RT-PCR sonuçları standartrehabilitasyon uygulanan grupla karsılastırıldığında preemptif tedavi verilen grup lehine birfark bulunamadı.SonuçYüksek doz Sildenafil ile preemptif ve standart penil rehabilitasyon gruplarında yüzgüldürücü sonuçlar alındı. Ancak preemptif ve standart tedavi grupları arasında bir farksaptanmadı.Anahtar KelimelerRadikal retropubik prostatektomi; Kavernozal sinir hasarı; Sildenafil; Penil rehabilitasyon;Proflaksi
Özet (Çeviri)
IntroductionDespite the development and refinement of nerve-sparing techniques, a significant percentageof men continue to suffer from erectile dysfunction following radical prostatectomy. Anoptimal penile rehabilitation strategy has not yet been devised, and the use of prophylacticpenile rehabilitation has not been fully examined in this group of patients. In this study, amodel for studying penile rehabilitation with sildenafil, before and after cavernous nerveinjury in rats, was analyzedMaterial & MethodsThirty-six adult male Sprague?Dawley rats were divided into six groups: (1) control (no nervecrush injury) (2) Bilateral nerve crush injury, (3) Sildenafil 10 mg/kg subcutaneously (SC)daily, commencing 1 month prior to and after the crush injury of bilateral Cavernosal nerves(CN) (4) Sildenafil 20 mg/kg SC daily, commencing 1 month prior to and after the bilateralCN injury (5) Sildenafil 10 mg/kg SC daily, commencing 1 month after the bilateral CNinjury, and (6) Sildenafil 20 mg/kg SC daily, commencing 1 month after the bilateral CNinjury. 24 hours after the last sildenafil dose, a second operation was performed during whichthe systemic mean arterial pressure (MAP) and intracavernosal pressure (ICP) were measuredin response to CN stimulation, proximal to the site of injury. The hemodynamic endpoint,assessed as the maximal ICP (Intracavernosal pressure) / MAP (mean arterial pressure) ratio,and the immunohistochemical staining for nNOS and quantitative analysis for nNOS mRNAwere performed in the rats? corpus cavernosum. Comparisons between groups were analyzedwith independent two-tailed t-tests and One-way ANOVA.ResultsThe maximal ICP/MAP ratio (mean ± 95% confidence interval) in the control group was 60 ±18%, 22 ± 5% in bilateral nerve crush group, 28 ± 9% in group III, 45 ± 16% in group IV,45 ± 17 % in group V and 49 ± 21% in group VI, respectively. There was no statisticallysignificant difference between the preemptive and standard group. nNOS immunoreactivityand real time PCR results did not support the efficacy of preemptive rehabilitation when8compared to standard group.ConclusionsThere appears to be a dose response relationship, with improved outcomes at higher doses ofSildenafil. However, data from this study demonstrated that until we have further evidence,preemptive penile rehabilitation should not be an alternative rehabilitation modality.Key WordsRadical retropubic prostatectomy; Cavernosal nerve injury; Sildenafil; Penile rehabilitation;Proflaxy