Primer vezikoüreteral reflü hastalarında skarı olanlarla skarı olmayanların mikroalbüminüri ve holter kan basıncı değerlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 247650
- Danışmanlar: PROF. DR. HARİKA ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Vezikoüreteral reflü (VUR), üreterin mesane içine giriş yerindekifonksiyonel valv mekanizmasının yetersizliği sonucu idrarın mesaneden üreterlereve renal toplayıcı sisteme geriye kaçışıdır.Vezikoüreteral reflünün en önemli uzun dönem komplikasyonunefropatidir. Reflü nefropatisi (RN) ve renal parenkimal skar oluşumu ve böbrekfonksiyonlarında bozulmayı ifade eder ve çocuklarda hipertansiyon ve böbrekyetmezliğinin önemli bir nedenidir. Gelişmiş ülkelerde son dönem böbrekhastalarının etyolojisinin %5-12'sinden reflü nefropatisinin sorumlu olduğugösterilmiştir. Ülkemizde bu oran %18,5 dur.Çalışmamızda böbrek fonksiyonları normal VUR'lu hastaların renal skarderecelerine göre Holter kan basıncı ile mikroalbüminüri düzeylerini araştırmayı vemikroalbüminüri ile Holter kan basıncı parametreleri arasındailişki varlığınıaraştırmayı amaçladık.Çalışmaya MÜTF Çocuk Nefrolojisi Polikliniğinden VUR tanısıyla izlenen88 olgu alındı. Olguların yaş ortalaması 8.8±3.32 yıl izlem süresi 18 ay idi.Hastalar skar varlıgına göre 2 gruba ayrıldı. 24 saatlik Holter kan basıncımonitorizasyonu ve 24 saatlik idrarda mikroalbüminüri düzeyleri ölçüldü.VUR derecesi arttıkça skar derecesinin de anlamlı olarak arttığı görüldü.Skar derecesinin artmasıyla tüm gün sistolik KB, gündüz sistolik KB vegece sistolik KB değerlerinin yükseldiği belirlendi.Skar varlığının mikroalbuminuri düzeyi üzerine etkisinin olmadığısaptandı.Mikroalbuminuri düzeylerinin tüm gün sistolik, gündüz sistolik ve gecesistolik kan basıncı değerleri ile anlamlı ilişki gösterdiği bulundu.Sonuç olarak, skarlı olgularda skar skoru ile sistolik KB arasında,mikroalbüminüri düzeyi ile sistolik ve diyastolik KB arasında anlamlı bir ilişkiolduğu ve her yıl yapılacak Holter KB ve mikroalbüminüri ölçümü ile klinikhipertansiyon ortaya çıkmadan önce kan basıncı değişikliklerinin saptanmasınınönemli olduğu vurgulandı.iiANAHTAR SÖZCÜKLER: Vezikoüreteral reflü, reflü nefropatisi, idraryolu enfeksiyonu, mikroalbuminuri, kan basıncı, hipertansiyon, skar
Özet (Çeviri)
Vesicoeureteral reflux (VUR) is the back flow of urine from bladder toureters and renal collectoring system due to the dysfunction of the valve mechanismof ureterovesical junction.The most important long term complication of VUR is nephropathy. Refluxnephropathy (RN) renal parenchymal defines scar formation leading to hypertensionand renal functional inguirment. Etiology of RN in the evaluation of chronic renalfailure is 18,5% in Turkey.The aim of our study was to evaluate the variations in ABPM parameters andmicroalbuminuria levels in patients with VUR with respect to the extent of renalscarring in the earlier years of disease development and to determine whethermicroalbuminuria might reflect the changes in ABPM parameters so that it may beutilized as a marker of progression in renal injury.There was a significant positive correlation between the degree of VUR andgrade of scar. The degree of scar significantly correlated with 24 hour systolic BP,daytime systolic BP and nighttime systolic BP measurements. Microalbuminurialevels of patients with and without renal scars were not significantly different. Therewas a significant relationship between microalbuminuria levels and 24 hour systolic,daytime systolic and nighttime systolic BP levels.In conclusion, the grade of renal scar parallels with grade of VUR. Theseverity of scar positively correlates with systolic BP measurements. Urinarymicroalbumin excretion levels are found to be significantly correlated with the bloodpressure parameters. These findings indicate that higher grades of renal scarring isassociated with an increase in systolic blood pressure levels in the early years ofdisease development. We suggest that ambulatory blood pressure monitoring is auseful test to detect alterations in BP in patients with VUR in the earlier years ofdisease development. In addition, microalbuminuria might be a useful diagnostic toolin monitorization of disease progression in RN.KEYWORDS: Vesicoureteral reflux, reflux nephropathy, urinary tract infection,microalbuminuria, blood pressure, hypertension.