Ev tozu akarına duyarlı astımlı çocuklarda sublingual ve subkütan immunoterapinin klinik ve immunolojik etkinliğinin karşılaştırılması: Açık randomize kontrollü çalışma.
Clinical efficacy and immunological mechanisms of sublingual and subcutaneous specific immunotherapy in asthmatic children sensitized to house-dust-mite: An open randomized controlled study.
- Tez No: 247651
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİN BAHÇECİLER ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde çocuklarda, sublingual (SLIT) ve subkütan immunoterapinin (SCIT)klinik ve immunolojik etkinliği açısından benzerlik ve farklılıkları bilinmemektedir.Bu çalışmada ev tozu akarına (HDM) duyarlı astım/rinitli çocuklarda SLIT veSCIT'in etkinliği, güvenirliliği ve immunolojik etki mekanizmalarınınkarşılaştırması amaçlanmıştır. Astım/rinit tanısı ile izlenen, HDM duyarlı 5-10yaş arası, 48 çocuk açık randomize kontrollü olarak SCIT (n=16), SLIT (n=16)ve farmakoterapi (n=16) şeklinde gruplandırıldı. Tedavi öncesi ve tedavinin 3, 6ve 12. aylarında, semptom-ilaç puanlanması, görsel analog-skala (VAS) vesolunum fonksiyonları değerlendirildi. Tedavi öncesi ve birinci yılda, total vespesifik-IgE, allerji deri prik test ve allerjen-spesifik nazal provokasyon testleriuygulandı ve kan alındı. Elde edilen periferik-kan-mononükleer-hücreler (PKMH)der p 1 ve bet v 1 ile kültüre edildi. Kültür üst-sıvılarında ELISA ve LUMİNEXyöntemleriyle interlökin (IL)-4, IL-5, IL-13, IFN-?, IL-10 ve TGF-ß ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In children the clinical efficacy and immunologic mechanisms of sublingualimmunotherapy (SLIT) compared to subcutaneous immunotherapy (SCIT) is stillto be elucidated. In this prospective, randomized, controlled, open labelled, 3parallel group trial, 48 house-dust-mite (HDM) sensitized patients wererandomized to receive either SLIT (n=16), SCIT (n=16) or pharmacotherapy(n=16). Assessment of symptom diary, medication use, visual analogue scale(VAS), bronchial and nasal hyperreactivity, skin prick testing, total & specific IgEwere done at baseline and after 12 months of treatment. In addition peripheralblood mononuclear cell (PBMC) were cultured with HDM and allergen specificinterleukin (IL)-4, IL-5, IL-13, IFN-?, IL-10, TGF-ß secretion were measured atthe same time points in supernatants by using ELISA and LUMINEX. Oncomparing variables within the groups, VAS significantly decreased in SCIT(p=0.04) and SLIT (p=0.003) groups, wheal diameter of Dermatophagoidespteronyssinus and farinae extracts significantly decreased in SLIT group. Nosignificant changes were observed in the pharmacotherapy group.