Böbrek yetersizliği olan hastalarda intestinal permeabilitenin inflamatuar parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 247657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kronik Böbrek Hastalıgında (KBH) kardiyovasküler (KV) problemlere baglımortalite çok yüksek oranlardadır. Yapılan klinik çalısmalarda inflamasyon vekardiyovasküler mortalite arasında sıkı bir iliski oldugu gösterilmistir. Kronik böbrekhastalarında sıklıkla izlenen inflamasyonun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Özelliklekonjestif kalp yetmezligi hastalarında yapılan çalısmalarda kan lipopolisakkarit (LPS)seviyeleri ile baglantılı olarak inflamatuar belirteçlerin arttıgı gösterilmistir. Üremikhastalarda da bozulan renal fonksiyonlara paralel olarak intestinal permeabilitebozulmaktadır. Bu veriler ısıgında üremik hastalarda artmıs intestinal permeabilite ile LPSseviyelerinin yükselerek inflamasyonun gelisiminde katkıda bulundugunu düsündük.Bu çalısmada kronik böbrek yetersizligi olan hastalarda böbrek fonksiyonlarınınbozulmasına paralel olarak intestinal permeabilitenin artıp artmadıgının ve olasılıkla artmısintestinal permeabilitenin bu hastalarda sıklıkla izlenen inflamasyon ile iliskisinin incelenmesihedeflenmistir.Bu çalısmaya 28 evre 3-4 KBH olanlar, 21 evre 1-2 KBH olanlar ve 22 KBH olmayansaglıklı kisi dahil edilmistir. Diyabetik hastalar, konjestif kalp yetmezligi olanlar ve sıvıfazlalıgı bulgusu olan KBH hastaları ve romatoid artrit, gut, malignite gibi sistemikinflamasyonu ve/veya infeksiyonu olanlarla son üç ay içerisinde inflamatuar problemgeçirenler çalısmaya dahil edilmediler. Hastaların ilaç kullanımları (aspirin, ACEinhibitörleri, ARB, statin) sorgulandı, kan basınçları ölçüldü. Hastaların GFR degerleriMDRD formülü ile hesaplandı, hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct), serum kalsiyum, fosfor,albümin düzeyleri ölçüldü. serum CRP, IL-6, TNF-, sCD14 ve LPS düzeyleri tespit edildi.Monositlerde TLR2 ve TLR4 ekspresyonu ve bunların yogunlukları akım sitometrisi yöntemikullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular events are frequent causes of mortality in patients with chronic renaldisease patients. Recent clinical trials demonstrated a strict relation between inflammation andcardiovascular mortality in these patients. The causes of inflammation are not well defined. Ithas been demonstrated that inflammaotry markers are elevated and related to serum endotoxinlevels in patients with congestive heart failure. In uremic patients, intestinal permeabilityincreases as the renal failure progesses. In accordance with these data, we proposed thatincrease in intestinal permeability causes inflammatory response as a result of elevated serumendotoxin levels in CKD patients.In this study, we investigated whether the intestinal permeability is increased in CKDpatients and whether there is a relation between inflammation and intestinal permeability inthese patients.Twenty-eight stage 3-4 CKD patients, 21 stage 1-2 CKD patients and 22 healthycontrols were included in the study. Patients with diabetes mellitus, congestive heart failure,systemic inflammatory conditions (e.g rheumatoid arthritis, gout, malignant diseases) and/orinfections, or patients with inflammatory problems within the last 3 months and volumeoverloaded CKD patients were not included. Medications of the patients (acetyl salicylicacid, ACE inhibitors, ARBs and statins) and blood pressures were recorded.