Kuzularda vertebra büyüme plağı reimplantasyonun büyüme üzerine etkisi
Effectof spinal growth plate reimplantation on growth: Experimental study in lambs
- Tez No: 247658
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SELİM YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Konjenital vertebra anomalileri küçük yaşta ilerleyici deformiteye yol açan vetedavisi güç bir problemdir. Vertebra anomalilerinin tedavisinde kullanılmakta olanyöntemlerin çoğunluğunda komşu ve sağlıklı segmentlere de anterior ve/veyaposterior füzyon uygulanır, bu işlem defektif bölgedeki sorunun düzeltilmesineyönelik olmayıp sağlam segmentlerin hareketini ve büyüme potansiyelini kısıtlayannon-fizyolojik bir girişimdir, gövde boyunun orantısız kısalığına yol açar.Çalışmamızın amacı anomalili bölgedeki sorunu sağlam segmentlere zarar vermedençözümlemek için segmentasyon defektlerindeki epifiz eksikliğini telafi etmek amacıile büyüme plağı transferinin kullanılabilirliğini sınamaktır.Çalışmamızda 6 adet kuzuda L3-4 vertebra arası disk ve büyüme plaklarından6,5 mm çapında bir greft çıkarılıp aynı bölgeye reimplante edildi.
Özet (Çeviri)
Congenital spinal abnormalities cause early progressive deformity and aredifficult to treat. Present treatment options usually include non-physiologicalinterventions such as posterior and/or anterior epihysiodesis to the healthy adjacentsegments which render the spinal column even shorter and the problem of thedefective segment is neglected .