Stres üriner inkontinans oluşturulan dişi ratlarda testosteron tedavisinin, ürodinamik bulgulara ve pelvik taban kaslarının histopatomorfolojisine etkisi
The effect of testosterone treatment to urodynamical findings and pelvic floor muscle histo pathomorphology in experimental stress urinary incontinence female rat model
- Tez No: 247656
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Stres üriner inkontinans (SU?) detrüsor kontraksiyonu olmaksızın intraabdominalbasınç artısı ile intravezikal basıncın üretral direncin üstüne çıkması ve mesaneden üretrayaistemsiz idrar kaçısıdır. Kadınlarda 15 ? 64 yasları arasında SU? prevelansı %10 ? %30arasında değisim göstermektedir.Pelvik taban kaslarındaki hasar veya zayıflık SU? ve pelvik organ prolapsusuna yolaçabilmektedir. Levator ani kası pelvik desteğin ana yapısıdır. Çünkü pelvik organlar veintraabdominal basıncı karsılayan, ligamanlar ve fasyalar üzerine devamlı bir yükün gelmesihalinde olusacak esneme ve kırılmaları önleyen yapı olarak çok önemli göreve sahiptir.Son yıllarda yapılan çalısmalarda androjenlerin pelvik taban ve alt üriner sistemrahatsızlıklarında potansiyel rol oynayabileceği gösterilmistir. Bu anatomik yapılarda yer alankasların, özellikle levator ani ve üretral sfinkterin androjenlere sensitif olduğu izlenmistir.Bu çalısmada deneysel stres üriner inkontinans olusturulan ratlarda testosteronunürodinamik bulgulara ve pelvik taban kaslarının histopatomorfolojisine etkisinin arastırılmasıamaçlanmıstır.Bu amaçla toplam 28 adet Sprague Dawley cinsi, ağırlık ortalaması 200-250 g olan,eriskin disi ratlar çalısmaya alındı.Ratlar temel olarak 4 farklı gruba randomize edildi. Tüm hayvanların siyatik sinirkesisi ve ürodinamik inceleme öncesi kiloları tartılarak , kilo farkı kaydedildi.Grup I: SU? olusturulup 30 gün sonra ?M testosteron undekanoat uygulanan grup (Sayı=8)Grup II: SU? olusturulup aynı seansta ?M testosteron undekanoat uygulanan grup (Sayı=8)Grup III: ?laç-kontrol ? SU? olusturulup 30 gün sonra ?M salin enjekte edilen grup (Sayı=7)Grup IV: Cerrahi-kontrol - Sham grubu (uygulanan cerrahi islemin testler üzerinde etkisiolup olmadığını gösteren kontrol grubu )(Sayı=5).45Çalısmada deneysel SU? modelinde testosteronun tedavi edici ve preventif rolünüobjektif olarak ortaya koymak için levator ani kası histopatomorfolojik değerlendirilmesi veürodinamik inceleme gerçeklestirilmistir. Çalısmamızda uzun etkili testosteron preparatı ?testosteron undekanoat ? kullanılmıstır. Testosteron undekanoatın yarılanma ömrü ortalama53 gün kabul edildiği için biz de çalısmamızda değerlendirmeler testosteron verildikten 60gün sonra yapılmıstır.Her grupta levator ani kasının enine kesit alanı morfometrik olarak değerlendirilmistir.Bundan baska siyatik sinir kesisini göstermek amacıyla körleme olarak hasarlanma derecesinede bakılmıstır.
Özet (Çeviri)
Stress urinary incontinence (SU?) is a situation that the intraabdominal pressure levelsgo above urethral resistance without detrussor muscle contractions, and the leak of urine frombladder to the urethra. Between ages of 15-64, the prevelance of SU? ranges between 10%-%30.Damage or weakness of the pelvic floor muscles may cause SU? and pelvic organprolapsus. Levator ani muscle (LA) holds the pelvic structure while intraabdominal pressureis rising , and prevents any stretching and laseration of the ligaments and fascia. This makesLA the main structure of pelvic support.Studies performed on last years showed us that androgens may have a potencial inpelvic floor or lower urinary tract disorders. Muscles in this anatomic structure, especially theLA and urethral sphincter show sensitivity to androgens.Our aim in this study was to investigate the effect of testosterone to urodynamicalfindings and pelvic floor muscle histo pathomorphology in experimental SU? rat model.For this aim, we obtained 28 female rats of Sprague Dawley species, which have meanweight of 200-250 grams.The rats were randomized into 4 groups. All rats were weighed before and after theexperiments. The differences in weight were noted.Group I: SUI developed, and IM testosterone undecanoate is administered after 30 days. (8subjects).Group II: SUI developed, and IM testosterone undecanoate is administrated at the same time(8 subjects).Group III: Drug control ? SU? developed and IM saline administrated after 30 days. (7subjects)Group IV: Surgical control- Sham group (5 subjects ).48LA histo pathomorfological evaluation and urodynamical investigations performed toshow the curative and preventive role of the testosterone in experimental SU? rat model. Longacting testosterone preparation ?testosterone undecanoate- was used in our study. Ourassessment began 60 days after testosterone administration because the half life oftestosterone undecanoate is 53 days.LA muscle cross sectional area was evaluated morphometrically in all groups. Alsoinjury of the sciatic nerve was evaluated by blind scoring, to show the sciatic nervetransection. Sham group (Group IV: the group without bilateral sciatic nerve transection).