Fonksiyonel karın ağrısı olan hastalarda pankreas yetersizliği/ kısmi pankreas enzim eksikliği sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of pancreatic insufficiency / partial pancreatic enzyme deficiency prevalence in patients with functional abdominal painvan yüzüncü yil university, faculty of medicine, department of pediatrics, specialty thesis
- Tez No: 616200
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAYİK ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, kronik karın ağrısı olan çocuklarda pankreas yetersizliği/ pankreas kısmi enzim eksikliği sıklığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Genel Çocuk Polikliniğine, 1 Nisan 2019 – 1 Eylül 2019 tarihleri arasında fonksiyonel karın ağrısı ile başvuran 110 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak da gastrointestinal herhangi bir şikayeti olmayan 80 hasta seçildi. Hastalardan etyolojiye yönelik tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, amilaz, lipaz, pankreatik amilaz, immun reaktif tripsinojen (IRT), tam idrar tahlili, gaita mikroskobisi, gaitada H.pylori antijeni ve fekal elastaz (FE-1) çalışıldı. Gaitada parazit tespit edilen, biyokimya parametrelerinde anormallik olan, aktif enfeksiyonu veya ek kronik hastalığı olan çocuklar çalışmadan çıkarıldı. Hasta ve kontrol gruplarının demografik ve laboratuvar değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grubuna %51,9'u kız, yaş ortalaması 8.7±3.13 yıl olan 108 hasta alındı. Kontrol grubuna ise %55,8'i erkek, yaş ortalaması 9.23±3.55 yıl olan 77 hasta alındı. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, ağırlık SDS, lipaz, pankreatik amilaz, IRT ve glukoz açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,347, p=0,302, p=0,064, p=0,672, p=0,432, p=0,110, p=0,801). Hasta grubunda amilaz değeri belirgin olarak yüksek ve fekal elastaz değeri ise düşük tespit edildi (p=0,007, p=
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the frequency of pancreatic insufficiency / pancreatic partial enzyme deficiency in children with chronic abdominal pain. Material and Methods: A total of 110 patients who presented with functional abdominal pain between April 1/ 2019- September 1/2019) in the Pediatric Clinic of Dursun Odabaş Medical Center, Yüzüncü Yıl University, were included in the study. Eighty patients without any gastrointestinal complaints were selected as the control group.Complete blood count, renal and liver function tests, amylase, lipase, pancreatic amylase, immune reactive trypsinogen (IRT), complete urine analysis, stool microscopy, stool H. pylori antigen and fecal elastase (FE-1) were studied.Children with fecal parasites, abnormal biochemical parameters, active infection or additional chronic diseases were excluded from the study.Patient and control groups were compared in demographic and laboratory settings. Results: A total of 108 patients, 51.9% of whom were girls and the mean age was 8.7 ± 3.13 years were included in the study group.The control group consisted of 77 patients (55.8% male) with a mean age of 9.23 ± 3.55 years.There was no statistically significant difference between patient and control groups in terms of age, sex, weight SDS, lipase, pancreatic amylase, IRT and glucose (p=0,347, p=0,302, p=0,064, p=0,672, p=0,432, p=0,110, p=0,801).Amylase levels were significantly higher and fecal elastase values were lower in the patient group (p=0,007, p=