Geleneksel düşük yöntemlerini saptamaya yönelik niteliksel bir çalışma
- Tez No: 247667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. PINAR AY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu niteliksel çalışmanın amacı, kadınların kullandıkları geleneksel düşük yöntemlerinin belirlenmesi, bu yöntemlerle ilgili tutum, davranış ve risk ve yarar algılarının ortaya konmasıdır.Araştırmaya İstanbul ili, Ümraniye İlçesi'nde en az bir evlilik yaşamış, 15-69 yaş arasındaki kadınlarla yürütülmüştür. Veriler odak grup tartışmalarıyla toplanmıştır. Toplam dokuz odak grup tartışması yapılmış ve 64 kadınla görüşülmüştür. Odak grup tartışmaları tema içerikli analiz ile değerlendirilmiştir.Araştırmaya katılan kadınların tamamına yakınının kendisi yada bir tanıdığının istenmeyen gebeliği olmuştu. Yeterli sayıda çocuk sahibi olmak ve kısa doğum aralıkları en fazla belirtilen istenmeyen gebelik nedenleriydi. Kadınlar sağlık hizmetlerine ulaşma imkânları olmadığı ya da çeşitli sosyokültürel nedenlerden dolayı tıbbi yardım alamadıkları durumlarda geleneksel yöntemlerle sağlıksız koşullarda düşük yapmaktaydılar.Düşük eğitim düzeyi, genellikle geniş aile yapısı içerisinde kayınvalidesinin ve kocasının iznine tabi olarak yaşamak, kadınların sağlık hizmetlerine ulaşmalarını ciddi şekilde engelleyen ve geleneksel yöntemlerle düşük yapmaya yönlendiren sosyokültürel faktörlerdir.ANAHTAR KELİMELER, isteyerek düşük, sağlıksız düşük, istenmeyen gebelik, geleneksel yöntemler, niteliksel çalışma
Özet (Çeviri)
The objective of this qualitative study is to assign the traditional abortion methods and to clarify the attitudes and behaviors towards these methods and to access perceived individual risk factors and benefits.This study was conducted in İstanbul province Ümraniye district with women aged 15-69 year old who have ever married. Data was collected through focus group discussions. A total nine focus group discussions were performed and 64 women took part in the discussions. The discussions were analyzed using theme analysis method.Almost all of the women in the survey reported that they or their relatives, friends etc. had ever experienced an unintended pregnancy. The most common reasons of unintended pregnancies were having enough number of child or short birth intervals. Women resort to unsafe abortion using traditional methods when they lack access to health services or when other socio-cultural barriers keep them from seeking medical care.The low education level and living in traditional extended family structure, where permission of the mother-in-law and husband is required is the socio-cultural factors that seriously impede women accessing health care centers and force them to resort unsafe abortion using traditional methods.KEY WORDS, induced abortion, unsafe abortion, unintended pregnancy, traditional methods, qualitative study