Tendon rüptürü tedavisinde iki metalik implant modelinin geleneksel dikiş teknikleri ile karşılaştırılması (Deneysel çalışma)
Comparison of two medelic implant models with traditional suture techniques in treatment of tendon ruptures
- Tez No: 247683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Tendon tamirinin gücü 2 değişkene bağlıdır: tendon tamirinde kullanılan dikiş materyalinin gerilme direnci ve tamir tekniğinin tendonu tutma kapasitesi.Maksimum gerilme direncini elde etmek için bu iki değerin maksimum olması gerekir. Bu çalışmada farklı konfigürasyonda paslanmaz çelikten elde edilmiş iki implantın tendon tutma kapasitesini bunnel ve locking loop dikiş tekniklerinin tendon tutma kapasiteleri ile karşılaştırdık.0,8mm çaplı paslanmaz çelik telden iki farklı implant elde ettik. Birinci model her iki paralel kenarında 10'ar adet delik içerirken ikinci model 5'er adet delik içermekteydi. Birinci model group 1'i , ikinci model grup 2'yi oluşturdu ve her iki grup 16 adet koyun fleksör digitorum profundus tednonuna uygulandı. Önce tendon bu iki implantın paralel kenarları arasına yerleştirildi. Ardından grup 1 için 10, grup 2 için 5 adet 0,6 mm paslanmaz çelikten oluşan pin transvers olarak geçirildi. Bunnel ve locking loop teknikleride 16'şar adet fleksör digitorum profundus tendonuna 5 tikron dikiş materyali kullanılarak uygulandı ve sırasıyla grup 3 ve 4 ü oluşturdular.İnstron cihazı (model 8802 ) ile biyomekanik testler yapıldı. Ortalama gerilme direnci grup 1,2,3 ve 4 için sırasıyla 31.34 kg/F ,24.62 kg/F,19.98 kg/F , 21.78 kg/F olarak bulundu. İstatistiksel analiz için Kruskal-Wallis ( Nonparametric ANNOVA) testi kullanıldı. 0,01 den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Grup 1'in tendon tutma kapasitesi diğer 3 grubun tendon tutma kapasitetesinden istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0.001).Bu sonuçlar paslanmaz çelik telden elde edilen model 1 implantın geleneksel dikiş materyallerinden daha fazla tendon tutma kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER : Tendon , İmplant , Dikiş tekniği , Bunnel , Locking loop
Özet (Çeviri)
The strength of tendon repair depends on 2 variables: the tensile strength of the material used in repair, and the tendon-holding capacity of the technique.To gain maximum tensile sterngth , these two variables should be maximum. In the current study, we measured tendon-holding capacities of two implants which designed from stainless steeel biomechanically and compared each other and bunnel and locking loop techniques.Two similar metal implants, model 1 and model 2, were produced from 0.8 mm stainless steel that each length was 5cm . First model has 10 holes at each paralel longitudinal side and second model has 5 holes. First model formed group 1 , second model formed group 2 and each group had 16 implants. Models 1 and 2 were applied to 16 flexor digitorum profundus tendons of sheep in groups 1 and 2, respectively. Firstly each tendon placed betwen the two paralel sides of the implant. Than trasversely 0.6 mm stainless steel wires pushed forward from paralel holes. 10 0.6 stainless steel for model 1 and five for model 2. The bunnel and locking loop tecniques were performed to tendon with using 5 ticron suture materials and they formed group 3 and 4 respectively.Biomechanical tests were performed with the Instron device (model 8802 )The average tensile strengths were 31.34 kg/F ,24.62 kg/F,19.98 kg/F , 21.78 kg/F for group 1,2,3,4 respectively. Kruskal-Wallis ( Nonparametric ANNOVA) method was used for statistical analysis. Any P values less than 0.01 were accepted as statistically significant. These results demonstrated that the tendon- holding capacity of model 1 was significantly higher than other 3 groupsThese results shows that model 1 which is made from stainless steel has higher tendon holding capacities from traditional sutures tecniques.KEYWORDS : Tendon , Implant , Suture tecniques , Bunnel , Locking loop.