FAS (Fatty Acİd Synthase=Yağ Asid Sentazı)'ın inflamatuar barsak hastalığı tanı seyrindeki rolü
The role of fatty acid synthase (FAS) in inflammatory bowel disease
- Tez No: 247682
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ATAİZİ ÇELİKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç?nflamatuar barsak hastalığı (?BH) tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede artıs göstermektedir. ?BH kapsamında bulunan Crohn hastalığı (CH) veülseratif kolit (ÜK) olgularının spesifik tanısı, olguların izlem ve tedavilerinibelirleyici olmaktadır.FAS (fatty acid synthase= yağ asidi sentaz) uzun zincir yağ asitlerininsentezlenmesini katalizleyen bir enzimdir. Son yıllarda yapılan bir çalısmadaülseratif kolit hastalarının aktif kolitli mukozasının yanı sıra sağlam mukozada daFAS ekspresyonun arttığı gösterilmistir.Çalısmamızda kolonik mukozada FAS ekspresyonunun ?BH ayırıcıtanısındaki katkısı, klinik izlemi olan hasta grubunda FAS ekspresyonunun zamaniçinde değisim gösterip göstermediği değerlendirilerek hastalıkların seyrihakkında FAS ekspresyonu ile bağlantılı yorumun yapılabilirliği ve ?BH?karsinogenez gelisim sekansında FAS ekspresyonu bağlantısı arastırıldıGereç ve YöntemMarmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2002-2009 yılları arasında inflamatuar barsak hastalığı tanısı alan 50 ÜK, 30 CH olgusuçalısma kapsamına alındı. Sekseniki tane olan ÜK kolonoskopik biyopsiörneklerinin 13 tanesi remisyon, 15 tanesi rezolüsyon, 54 tanesi aktivasyondönemi; 35 tane olan CH kolonoskopik biyopsi örneklerinin tümü aktif dönemolarak sınıflandırıldı. Endoskopik incelemede normal olarak değerlendirilen vebiyopsilerinde morfolojik değisiklik izlenmeyen 15 olgu kontrol grubu olarakseçildi. Fatty Acid Synthase (FAS) immünekspresyonunu göstermek amacıylastreptavidin biotin peroksidaz immünohistokimya boyama yöntemi kullanıldı.FAS immünekspresyonu gruplar arasında ki kare test ile değerlendirildi. ÜK aktifdönem ve CH aktif dönemlerinde izlenen FAS immünekspresyonlarının hastalıksüresiyle iliskisi Kruskal-Wallis Test (Nonparametric ANOVA) ve Mann-WhitneyTesti ile arastırıldı.BulgularÜK aktif- rezolüsyon ve remisyon dönemleri arasında normal mukozayüzey epiteli (p=0,003) ve kript bazali (p=0,017) FAS ekspresyonu açısındanistatistiksel açıdan anlamlı fark saptandı. ÜK aktif- rezolüsyon-remisyon döneminormal mukoza yüzey epiteli ve kript bazali FAS ekspresyon değerleri kontrolgrubundan yüksekti (p= 0,0001). ÜK aktif dönemi-CH aktif dönemi ve kontrolgrubu normal mukoza yüzey epiteli ve kript bazali arasında FAS ekspresyonuaçısından anlamlı fark izlendi (p= 0,0001). ÜK ve CH aktif dönemleri 0-1 ve 2-3seklinde gruplandırılarak yapılan değerlendirmede hasta mukoza yüzey epiteli vekript bazali açısından her iki grup arasında anlamlı fark saptandı (p= 0,039-p=0,033). ÜK aktif dönem normal mukoza kript bazali ve hastalık süresi arasındaistatistiksel olarak anlamlı iliski izlendi (p=0,036SonuçÜK aktif dönem hasta mukozasında, CH aktif dönem hasta mukozasınaoranla yüksek FAS ekspresyonu bulunmasına karsın ayırıcı tanı açısındanyardımcı değildir ve ÜK'te inflamasyonun daha yaygın olmasına bağlanmıstır.FAS ekspresyonu, ÜK ve CH hasta mukoza ve normal mukozasında, kontrolnormal mukoza örneklerinden daha yüksek saptanmıstır. Bu bulgu inflamasyonunyanısıra artmıs hücre döngüsü, hastalığın patogenezinde yer alan immün sistembozuklukları ve permeabilite artısı ile açıklanabilir. ÜK'te aktif dönem normalmukoza bazalinde hastalık süreleri ile iliskili FAS ekspresyon artısı, FAS'ın ÜKkarsinogenezinde rolü olabilebileceğini düsündürmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a worldwide increase in the incidence of inflammatory bowel disease(IBD), which is also the case for our county. The specific diagnosis of IBD as Crohn?sdisease (CD) or ulcerative colitis (UC) determines the clinical follow-up and therapyprotocols of the individual case.FAS (fatty acid synthase) is an enzyme which functions as a catalyzer insynthesizing long chain fatty acids. In a recent study, it is demonstrated that FASexpression increases not only in mucosa involved by active colitis but also in normalmucosa of UC patients.In our study, our aims were to evaluate the role of FAS expression in thedifferential diagnosis of IBD, and to search for any possible change during theprogression of the disease in patients with clinical and endoscopic follow-up. Therefore,we investigated the achieving FAS expression related interpretation in the course of thedisease and its possible role in the carcinogenesis in patients with IBD.Material and methodFifty UC and 30 CD cases that were diagnosed as IBD in Marmara UniversityMedical School Pathology Department between the years 2002?2009, composed thescope of the study. Among 82 colonoscopic biopsy samples of UC, 13 samples wereclassified as remission, 15 samples as resolution, and 54 samples as active period; 35samples of CD were classified as active period. Fifteen cases with normal endoscopicfindings and no morphologic changes comprised the control group. In order todemonstrate FAS immunexpression, streptavidin biotin peroxidaseimmunhistochemistry staining method was used. We analyzed FAS immunexpressiondisease duration and FAS immunexpression were analyzed utilizing Kruskal-WallisTest (Nonparametric ANOVA) and Mann-Whitney Test.ResultsBetween UC active-resolution-remission periods, differences of FASimmunexpression were established both in the surface epithelium and basal crypt of thenormal mucosa (p=0,003-p=0,017). In terms of FAS immunexpression in both surfaceepithelium and basal crypt of normal mucosa, significant difference was observedbetween UC active-resolution-remission periods and the control group (p=0,0001).Between UC active period-CD active period and control group, a significant differencewas found, in terms of FAS expression of the surface epithelium and basal crypt ofnormal mucosa (p=0,0001). When UC and CD active period FAS scores were groupedas 0-1 and 2-3, significant difference was confirmed both in the surface epithelium andbasal crypt of the diseased mucosa in UC and CD (p=0,039-p=0,033). There was astatistical correlation between FAS expression of basal of crypt of normal mucosa inUC active period and the disease duration (p=0,036).ConclusionIt is concluded that although FAS expression of the diseased mucosa in thebiopsies of active UC was higher than that of the diseased mucosa of active CD, FASexpression can not aid us in the differential diagnosis of UC and CD, but it seems that itis related to the extent of inflammation in UC. FAS expressions of both the diseased andnormal mucosa of UC/CD were detected higher than the FAS expression of the normalmucosa in the control group. This increase in FAS expression in patients with IBD cannot be explained only by the inflammation but also with the immune systemabnormalities, augmentation of permeability and cell turnover, which appear to haveroles in the patogenesis of IBD. It is also believed that the relation between the diseaseduration and an increase in FAS expression in the basal crypts of the normal mucosa inbiopsies of active UC, might have a significant role in the carcinogesis in UCbetween disease groups and control group with chi square test. Association between