Alopesi areatada 308-nm monokromatik excimer ışık tedavisinin etkinliği
The efficacy of 308-nm monochromatic excimer light in alopecia areata
  1. Tez No: 247685
  2. Yazar: AYFER YILDIZ BOZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE TÜLİN ERGUN, ÖĞR. GÖR. DİLEK SEÇKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Alopesi areata skar yapmayan saç kaybı ile seyreden, otoimmün bir hastalıktır.Tedavide en önemli zorluk, etkinlik ve güvenilirlik özelliklerini bir arada taşıyanseçeneklerin oldukça kısıtlı olmasıdır. Literatürde, psoralen ve ultraviyole A'nınalopesi areata tedavisinde etkili olabileceğini bildiren çalışmalar mevcuttur. 308-nmmonokromatik excimer ışık sistemleri ise, son yıllarda kullanıma giren hedefeyönelik fototerapi yöntemlerinden biridir. Başlıca kullanım alanları psoriazis vevitiligo olmasına rağmen, geleneksel fototerapi yöntemlerinin kullanılabileceği pekçok deri hastalığında, lokal tedavi verilmek istendiğinde, potansiyel bir seçenektir.Bu çalışmanın amacı, alopesi areatada, 308-nm monokromatik ışık tedavisininetkinliğini ve güvenilirliğini açık ve prospektif olarak araştırmaktır.Çalışmaya en az 6 aydır alopesi areatası olan, 12 yaşından büyük toplam 16hasta alındı. Hastalara haftada 2 defa, toplam 24 seans 308-nm monokromatikexcimer ışık tedavisi verildi. Hastalar bazalde, tedavi boyunca 2 haftada bir vetedaviden sonra 1., 3. ve 6. ayda yeni saç çıkışı açısından değerlendirildi ve alopesiskoru hesaplandı. Ayrıca, hastalar tarafından 8., 16. ve 24. seansta globaldeğerlendirme yapıldı.Toplam 13 hasta 24 seanslık tedaviyi tamamladı. En az 4. seans kontrolvizitine katılan 15 hastada istatistiksel değerlendirme yapıldı. Tedavi sonunda alopesiskorunda ortalama %27,2 azalma olduğu görüldü. Hastaların %20'si (15 hastanın3'ü) çalışmanın primer hedefi olan tedavi sonunda alopesi skorunda >%50 azalmayaulaştı. Tedavi sonunda %50 azalma olan 3 hasta da değerlendirmeyealındığında, tedavinin hastaların %40'ında etkili olduğu söylenebilir. Tedavi hastalartarafından oldukça iyi tolere edildi, hafif şiddette yan etkiler görüldü.Sonuç olarak, bu çalışmada 308-nm monokromatik excimer ışık tedavisininalopesi areatada etkili ve güvenilir bir seçenek olabileceği gösterilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Alopesi areata, 308-nm monokromatik excimer ışıktedavisi, fototerapi
Özet (Çeviri)
Alopecia areata is an autoimmune, nonscarring alopecia. Limited treatment optionsin terms of efficacy and safety is the main difficulty in the management of alopeciaareata. Several studies in literature have reported beneficial effects of psoralen andultraviolet A in alopecia areata. 308-nm monochromatic excimer light treatment isone of the targeted phototherapy systems that have gained use recently. Although308-nm monochromatic excimer light is used mainly in psoriasis and vitiligo, it is apotential treament alternative to conventional phototherapy in many skin diseaseswhen local phototherapy is preferred. The present study aims to investigate theefficacy and safety of 308-nm monochromatic excimer light treatment in alopeciaareata.Sixteen patients older than 12 years who had alopecia areata for at least 6months were included. 308-nm monochromatic excimer light treatment wasperformed twice a week for a total of 24 sessions. Patients were evaluated in terms ofalopecia scorring at baseline, every 2 weeks during the treatment and at 1st, 3rd and6th months after treatment was stopped. Additionally, patients made a globalassessment at 8th, 16th and 24th sessions.Thirteen patients completed the treatment. Statistical analysis included 15patients who had attended at least one follow-up visit at 4th treatment session. Meanpercentage of decrease in alopecia scorring was 27,2% at the end of treatment.Twenty percent of patients (3 in 15) had more than 50% decrease in alopeciascorring which was the primary end point of the study. Three patients who had