Alopesi areata tanılı hastalarda intralezyonel triamsinolon asetonid tedavisi ve trombositten zengin plazma (prp) tedavisinin değerlendirilmesi
Evaluation of intralesional triamcinolone acetonide treatment and platelet-rich plasma (PRP) treatment in patients diagnosed with Alopecia areata
  1. Tez No: 957746
  2. Yazar: RAMAZAN ÜLKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR YORĞUN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Alopesi areata (AA), genel nüfusun %2'si kadarını etkileyen, saç dökülmesine yol açan skar bırakmayan yaygın kronik bir otoimmün hastalıktır. Alopesi areata hastalığında çeşitli yerel ve sistemik tedaviler mevcuttur. Son zamanlarda Trombositten Zengin Plazma (PRP) işlemi tedavide daha çok kullanılmaya başlanmış. Çalışmamızda Alopesi areata hastalarında intralezyonel triamsinolon asetonid ve trombositten zengin plazma (PRP) tedavisinin etkinliğini değerlendirmek ve iki yöntemin etkililiğini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Materyal/Metod: Çalışmamıza 27.03.2024 ve 27.03.2025 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran yama tipi alopesi areata hastaları katıldı. Hastalarımızın yaş aralığı 18-65 yaş arasındadır ve daha önce alopesi areata tanısı için tedavi almamış hastalardır. Hastaları 2 gruba ayırdık. Birinci gruba 4 haftada bir olmak üzere 3 seans PRP tedavisi uygulandı. İkinci gruba ise 4 haftada bir 3 seans intralezyonel triamsinolon asetonid tedavisi uygulandı. 2 grubun başlangıçta, 3.ayda ve 6.ayda saçlı derisi fotoğlanarak severity of alopecia tool (SALT, alopesi skor şiddeti) hesaplanarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Yaş, cinsiyet, hastalık süresi ve aile öyküsü tedaviye yanıt etkisi araştırılıp karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza alopesi areata tanılı 41'i (%68.33) erkek 19'u (31,66) kadın olmak üzere toplamda 60 hasta katıldı. Hastaların yaş ortalaması 27.97±7.36 yıl olarak hesaplandı. Hastalık süresi ortalaması 5±7.11 ay idi. PRP tedavisi alan hastaların başlangıç, 3.ay ve 6.ay SALT skoru ortalaması sırasıyla 6.03±0.89, 2.53±2.01 ve 0.93±1.72 idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Alopecia areata (AA) is a common chronic non-scarring autoimmune disease that causes hair loss, affecting up to 2% of the general population. There are various local and systemic treatments for alopecia areata. Recently, Platelet Rich Plasma (PRP) has been used more frequently in the treatment. In our study, we aimed to evaluate the efficacy of intralesional triamcinolone acetonide and platelet rich plasma (PRP) treatment in patients with Alopecia areata and to compare the efficacy of the two methods. Materials and methods: Patients with patch type alopecia areata who applied to Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Dermatology Outpatient Clinic between 27.03.2024 and 27.03.2025 participated in our study. The age range of our patients was 18-65 years and they had not received treatment for alopecia areata before. We divided the patients into 2 groups. The first group received 3 sessions of PRP treatment every 4 weeks. The second group received 3 sessions of intralesional triamcinolone acetonide treatment every 4 weeks. The scalp photos of the 2 groups were taken at the beginning, 3rd month and 6th month, and the severity of alopecia tool (SALT, alopecia score severity) was calculated and compared statistically. The effects of age, gender, disease duration and family history on response to treatment were investigated and compared. Results: A total of 60 patients with alopecia areata, 41 (68.33%) males and 19 (31.66%) females participated in our study. The mean age of the patients was 27.97±7.36 years. The mean disease duration was 5±7.11 months. The mean baseline, 3-month and 6-month SALT scores of the patients receiving PRP treatment were 6.03±0.89, 2.53±2.01 and 0.93±1.72, respectively.