Tavşanlarda deneysel intraoküler basınç artışının elektrofizyolojik ve oftalmoskopik bulgulara etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of electrophysiologic and ophthalmoscopic findings of experimentally induced intraocular pressure increase in rabbits
  1. Tez No: 247689
  2. Yazar: İREM ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BEŞALTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, deneysel İOB artışı oluşturmak suretiyle, gözde zamana bağlı olarak ortaya çıkan değişimlerin klinik, tonometrik, ultrasonografik ve elektrofizyolojik değerlendirmelerin yapılması amaçlandı.Çalışmada değişik yaş ve cinsiyette, 18 Yeni Zelanda ırkı albino tavşan kullanıldı. Genel anestezi altında deneklerin sol gözlerinin dorsal, ventral ve lateral kadranlarındaki üç büyük episkleral ven ve üç vorteks venlerine koterizasyon işlemi uygulandı. Ven koterizasyonuyla humor aköz drenajı engellenerek, intraoküler basıncın artması sağlandı Tüm deneklerde sağ göz kontrol grubunu oluşturdu Tavşanlar operasyondan sonra takip süresi açısından üç gruba ayrıldı. 1. grup bir hafta, 2. grup iki hafta ve 3. grup dört hafta süreyle değerlendirildi. Belirlenen süreler boyunca tüm gruplarda deney ve kontrol gözlerin her gün klinik ve oftalmoskopik muayeneleri yapılarak, tonometre ile İOB'leri ölçüldü. Ayrıca 1. grubun postoperatif 1. gün ve 1. hafta, 2. grubun postoperatif 1. gün, 1 ve 2. hafta, 3. grubun postoperatif 1. gün, 1, 2 ve 4. hafta sonunda ultrasonografik ve elektrofizyolojik değerlendirmeleri yapıldı.Çalışmada, postoperatif 1. gün ölçülen İOB değerlerinin kontrol gözlerin neredeyse iki katı olduğu ve bu belirgin artışın 1. hafta sonuna kadar devam ettiği gözlendi. Aynı zaman dilimlerinde ultrasonografik olarak belirlenen kornea-anterior lens mesafesindeki artış ile, posterior lens-retina mesafesindeki azalmanın anlamlı olduğu görüldü. ERG'de a dalgasının implisit zamanının uzaması ve amplitüdünün düşmesi, belirtilen USG bulgularıyla paralellik gösterdi. ERG'deki b dalgasının amplitüd ve implisit zaman değerleri incelendiğinde ise implisit zamanının uzadığı görüldü. Postoperatif 1. haftaya kadar İOB' nin artmasıyla, USG, ERG ve VEP parametre değişimlerindeki paralellik, klinik bulgularda ortaya çıkan pupillar ışık ve Dazzle refleksin azalmasıyla da desteklendi.Çalışmada postoperatif 2. hafta sonunda İOB'deki artışın anlamlı düzeyde olmasa da, halen yüksekliğini koruduğu görüldü. Pupillar ışık ve Dazzle refleksler normale dönerken, USG ve ERG parametrelerindeki anlamlı değişimin devam ettiği belirlendi. Çalışmanın son haftasında deney gözdeki İOB, kontrol göze göre yüksek olmasına rağmen, anlamlı bir fark yoktu. Buna rağmen, kornea-anterior lens mesafesinin anlamlı olması dikkat çekiciydi. Bu zaman diliminde, ERG ve VEP bulgularındaki değişimin devam ettiği, bu değişimin yalnız ERG' deki a ve b dalga implisit zamanlarında anlamlı olduğu belirlendi.Sonuç olarak, episkleral ve vorteks ven koterizasyon modeli kullanılarak İOB'nin bir hafta süreyle neredeyse iki kat olacak şekilde artması sağlandı. İOB'nin artmasıyla birlikte, klinik, oftalmoskopik, ultrasonografik ve elektrofizyolojik parametre değişimlerinin paralellik gösterdiği görüldü. Deney göz İOB artışının çalışmanın sonuna kadar devam etmesi koterizasyon modeli kullanılarak kronik basınç artışı oluşturulabileceğini gösterdi. Tonometri ölçüm değerlerinin 2 ve 4. hafta sonunda anlamlı olmadığı halde, ultrasonografik kornea-anterior lens arası mesafe artışının anlamlı olması, İOB değerlendirmelerinde tonopenle ultrasonun birlikte kullanılmasının daha güvenli sonuç vereceğini gösterdi. Basınçtaki değişimin devam ettiği çalışmanın sonuna kadar ERG ve VEP bulgularındaki değişimin de devam ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the clinical, tonometrical, ultrasonographical and electrophysiological outcomes that occur in time after experimentally induced intraocular pressure increase.Eighteen new Zealand albino rabbits that had different genders and ages were utilized in this study. Three big episcleral veins and vortex veins that are located in the dorsal ventral and lateral quadrants of the eye were cauterized under general anaesthesia. Intraocular pressure was increased, inhibiting the humor aqueus drainage by cauterizing these veins. The control group was comprised by right eyes of the subjects. After the operation, the rabbits were divided into three groups in terms of post operative time. Group 1 was evaluated for 4 weeks, group 2 was evaluated for 2 weeks and group 3 was evaluated for 1 week. In these time periods, both the experiment and control eyes were evaluated using clinical and ophtalmological means and using tonometry to check the intraocular pressure. Also electrophysiological (ERG and VEP) and ultrasonographical evaluation was carried out in each group after the postoperative 1st day and after 1 week, after 2 weeks in groups 1 and 2 and after 4 weeks in group 1 and the control group.In this study, it was observed that IOP measured on the first postoperative day was almost two fold that of control eyes and such remarkable elevation continued until the end of the first week. The increase in the distance between cornea and anterior lens and decrease in the distance between lens and retina determined via ultrasonography performed on the same time zones were found to be significant. The increased implicit time of the a wave and decrease of the amplitude in the ERG were paralel to established USG findings. When amplitude and implicit time values of b wave are examined in ERG, implicit time seemed to be prolonged. The increase in IOP in the first postoperative week together with analogies in USG, ERG and VEP parameters were supported with clinically observed pupillary light and decrease in Dazzle reflex.On the second postoperative week, the elevation in the IOP persisted if not considered significant. Pupillary light reflex and Dazzle reflex returned to normal while significant changes in USG and ERG parameters continued. Although the IOP in the experimented eye was higher than the control eye on the last week of the study, there were no significant differences. Even so, the significance of the distance between cornea and anterior lens was conspicious. In this time zone, the changes in ERG and VEP findings persisted however, this change was only significant in implicit times of a and b waves in the ERG.Consequently, almost a two fold increase in IOP for a week was provided by employing episcleral and vortex vein cauterization model. Together with the increased IOP, changes in clinical, ophthalmoscopic, ultrasonographic and electrophysiologic parameters occured paralelly. The elevated IOP levels in the experimented eye persisted until the end of the study which showed that it was possible to produce chronical increase in the intraocular pressure by cauterisation model. Tonometric measurement values were not significant on the second and fourth week however the increase in the distance between cornea and lens was significant which indicated that using tonopen together with ultrasound revealed more accurate and precise results. As the pressure persisted until the end of the study, changes in ERG and VEP also persisted.