Diabetes mellitus'un yol açtığı erektil disfonksiyonda asetilsalisilik asit kullanımının koruyucu rolü olup olmadığının araştırılması
The possible protective effect of acetylsalicyclic acid on erectile dysfunction in diabetes mellitus
- Tez No: 247720
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, diabetes mellitus gibi son organ komplikasyonunun çok olduğu bir patolojide, aspirin gibi bilinen, ulaşımı kolay ve vasküler sistemde etkileri sıkça tartışılan bir ilacın, erektil disfonksiyonda da koruyucu rolü olup olmadığının araştırılmasıdır.8 haftalık diabet oluşturulmuş erkek Sprague-Dawley cinsi sıçanlara, kuyruk veninden verilen 40 mg/kg STZ ile diabet indüksiyonundan 4 gün sonra 100 mg/kg/gün dozda asetilsalisilik asit (ASA, aspirin süspansiyonu), 8 hafta boyunca her gün oral yolla verilmiştir. Denekler, kontrol (K), aspirin tedavili (K-ASA), diabetik (D) ve diabetik aspirin tedavili (D-ASA) olmak üzere dört gruba ayrılmış, in vivo ve in vitro çalışma sonuçları bu gruplar arasında karşılaştırılmıştır. In vivo deneylere alınan sıçanlarda, intrakavernozal basınç ölçümü, ortalama sistolik arteriyal basınca bölünerek hesaplanmıştır (ICP/MAP). D-ASA grubuna ait sıçanlarda elde edilen artmış intrakavernozal basınç değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. In vitro çalışmalar dahilindeki elektriksel alan stimülasyonu, sodyum nitroprussit gevşeme yanıtlarında anlamlı fark gözlenmemiştir. Fenilefrin kasılma yanıtlarında da anlamlı farktan sözedilmemiştir. Moleküler çalışmalarda COX-1 ve nNOS mRNA ekspresyonları, PCR ile hesaplanmış, beta-aktine oranlarında anlamlı sonuç elde edilmemiştir.Sonuç olarak değerlendirmemiz, oral yolla verilen aspirinin, kavernoz sinir üzerinde diabetin oluşturabileceği geri dönüşümsüz patolojilerden önce koruyucu etkisinin olabileceği, ASA tedavisi ile erektil fonksiyonların bozulmasının önlenebileceğini yönündedir. Ancak sonraki çalışmalarda yapılması gereken adımlar, gruplara ait n sayısının artırılması, NOS ve COX enzimlerine ait detaylı mekanizmalara yönelik in vitro ve in vivo çalışmaların yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to investigate the possible protective effects of acetylsalicylic acid called Aspirin in generic, which is the most discussed drug on vascular system, on erectile dysfunction, one of the end-organ pathologies of diabetes mellitus.Male Spraque Dawley rats were diabetic by injection of 40mg/kg streptozotocin via tail vein. The duration was 8 weeks. After 4 days of the incubation of diabetes, 100 mg/kg/day acetylsalicylic acid (ASA, as aspirin suspension) were given by orally during 8 weeks. Rats were divided into 4 groups as control (K), diabetic (D), aspirin treated (K-ASA), and diabetic aspirin treated (D-ASA), and all in vivo and in vitro studies were compared in these groups. For in vivo studies, intracavernosal pressure was measured and calculated by division into mean arterial blood pressure (ICP/MAP). ICP/MAP results of D-ASA group were found significantly higher when compared with diabetics.We did not find any significant results in in vitro studies as EFS, SNP relaxant responses and phenylephrine contractile responses. In molecular studies COX-1 and nNOS mRNA levels did not change compared with controls when divided into betaactin mRNA levels.As result, we thought that orally given 100mg/kg/day aspirin, may protect cavernosal nerve from irreversible possible pathologies of diabetes, as a possible protective effect of ASA, before the dysfunction of erection. The next steps must be to increase the n number of experiments, and to study on the detailed mechanisms of NOS and COX enzymes in vivo and in vitro.