Kronik periodontitisli ve dislipidemili obez hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedavinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of non-surgical periodontal treatment in obese patients with chronic periodontitis and dyslipidemia
- Tez No: 247719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÜRGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Periodontitis ile dislipidemili ve obezite arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla A.Ü Tıp Fakültesi Endokrin polikliniğe başvuran veya tedavi olan sadece dislipidemili obez hastalar periodontal yönden taranmış ve kronik periodontitis tanısı konulmuş olanlar test grubu oluşturmak üzere çalışmaya davet edilmiştir. Kontrol grubunu ise, A.Ü Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji kliniğine başvuran sistemik olarak sağlıklı ve obez olmayan kronik periodontitis tanısı konulmuş hastalar oluşturmuştur. Test (n=22) ve kontrol (n=24) gruplarına, tüm ağız dezenfeksiyon işlemi ile beraber 24 saat içinde tamamlanarak tüm ağız yoğun cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası 3. ayda alınan kan örneklerinde trigliserid, kolesterol, VLDL, LDL, HDL, lipoprotein a, proenflamatuar (İL-6 ve TNF-alfa) ve metabolik (Leptin) sitokinler, açlık kan şekeri, açlık insülin ve CRP seviyeleri tayin edilmiştir. İlave olarak, ağız sağlığı işlemleri, periodontal durumları ve kan basıncı değerlendirmesi kayıtları tedavi öncesi ve 3. ayda alınmıştır.Dislipidemili obez hastalarda (n=150) kronik periodontitis prevalansı %40 idi. Periodontitis ile obezite ve dislipidemi arasındaki ilişki periodontal tedavi öncesi klinik enflamasyon parametreleri olan cep derinliği ile lipid parametreleri (trigliserid (r=0.444, p=0.038), VLDL (r=0.453, p=0.034)) ve insülin direnci (r=0.431, p=0.04) arasında ve SKİ (sondalamada kanama) ile CRP ve Leptin arasında pozitif yönde ilişki tanımlanmıştır. Lipid ve glikoz metabolizmasında anlamlı olmasa da bir azalma, İnsülin direncinde ise anlamlı (p=0.0048) bir azalma gözlenmiştir. TNF-alfa (p=0.007), İL-6 (p=0.001) ve Leptin (p=0.0036) değerlerinde anlamlı azalma gözlenmiştir.Sonuç olarak lipid değerleri ve insülin direncinde gözlenen anlamlı azalmada, sistemik enflamasyon parametrelerindeki anlamlı pozitif yöndeki değişimlerin etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to define the relationship between periodontitis, dyslipidemia and obesity, the obese patients diagnosed as dyslipidemia and treated at Department of Endocrinology were periodontally evaluated. The chronic periodontitis cases were invited to our study in order to form the test group (n=22). The control group (n=24) were established from the systemically healthy patients diagnosed as chronic periodontitis and treated at Department of Periodontology. Twenty four hours full-mouth non-surgical treatment with full-mouth disinfection was performed to both groups.Tryglyceride, cholesterol, VLDL, LDL, HDL, lipoprotein a, proinflammatory (IL-6 and TNF-alpha) and metabolic (Leptin) cytokines, fasting glycose and insulin and CRP levels were evaluated in the venous blood samples collected before and thirth month after the periodontal treatment. Additionally, the oral health procedures, periodontal status and blood pressures were recorded at the same time of blood sampling. The prevelance of chronic periodontitis in obese patients with dyslipidemia (n=150) was 40%. There was a positive correlation between pocket depth and lipid parameters (TRG (r=0.444, p=0.038), VLDL (r=0.453, p=0.034)) and insulin resistance (p=0.431, r=0.04) and among bleeding on probing, CRP and Leptin. There was a decrease for lipid and glycose parameters, although not at a significant level. However, a significant decrease for insulin resistance (p=0.0048) was observed and there was a significant decrease for TNF-alpha (p=0.007), IL-6 (P=0.001) and Leptin (p=0.0036) level.As conclusion the observed significant decreases for the lipid parameters and insulin resistance were interpreted as the consequences of significant decreases of the inflammatory parameters.