IVF tedavisi alan kadınlarda folikül sıvısındaki follistatin ve aktivin düzeylerinin oosit morfolojisi üzerine etkileri
The effects of follistatin and activin on oosyte morphology in IVF treatment
  1. Tez No: 247737
  2. Yazar: NEJLA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ERENUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ : IVF tedavisi alan kadınlarda folikül sıvısındaki follistatin ve aktivindüzeylerinin oosit morfolojisi üzerine etkilerini araştırmak.METOD : Çalışmamıza uzun protokol IVF tedavisi alan 50 kadın alınmıştır.Oosit toplama sırasında en büyük çaptaki folikülden alınan sıvıdaki follistatin veaktivin düzeyleri ölçüldü. Bu foliküllerden toplanan oosit morfolojisi değerlendirildi.Oosit morfolojisi 4 gruba ayrıldı. Folikül sıvısı ortalama follistatin ve aktivinseviyelerinin oosit morfolojisi üzerine etkileri değerlendirildi.BULGULAR: Folliküler sıvıdaki follistatin ve aktivin seviyeleri oositmorfolojisi iyi olan grupta yüksek bulunmuş, morfolojinin daha kötü olduğugruplarda foliküler sıvıdaki follistatin ve aktivin seviyeleri de anlamlı olarakdüşmüştür.SONUÇ: Folikül sıvılarındaki follistatin ve aktivin seviyeleri iyi morfolojiyesahip oositlerin saptanmasında bir belirteç olabilir.ANAHTAR KELİMELER: follistatin ; aktivin ; oosit morfoloji; uzun protokol;IVF.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE : The effects of levels of follistatin and activin in folicular fluidson oocyte morphology, during IVF treatment.METHODS : We study 50 patients who are treated with long protocols in IVF.We measured the levels of follistatin and activin in the biggest follicles. Oocytemorphologies are divided into 4 groups. The effects of intrafollicular mean follistatinand activin levels on oocyte morphologies are searched.RESULTS: Follistatin and activin levels in follicle fluids were measured inhigher concentrations in good quality oocyte groups, in poor quality oocyte groupsfollistatin and activin leves were in lower concetrations.CONCLUSİON: Follistatin and activin levels in follicle fluid can be a sign ofgood quality oocytes.KEY WORDS: Follistatin ; activin ; oocyte morphology; long protocol; IVF.