Sıçanlarda oluşturulan deneysel ince barsak iskemi-reperfüzyon modelinde obestatinin olası anti-inflamatuar etkisi
  1. Tez No: 247736
  2. Yazar: LEYLA SEMİHA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞEVKET YEĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Obestatin ve ghrelin, çoğunlukla mide tarafından salgılanan, aynı gendensentezlenen fakat pek çok fizyolojik olayda birbirine zıt etkiler gösteren iki hormondur.Ghrelin, gastrik ve miyokardial iskemi-reperfüzyon gibi pek çok inflamatuar modeldeanti-inflamatuar etkinlik göstermiştir. Fakat obestatinin inflamasyon üzerindekietkilerini gösteren bir çalışma mevcut değildir.Amaç: Sıçanlarda oluşturulan deneysel ince barsak İ/R modelinde ghrelin veobestatinin olası anti-inflamatuar etkinliklerinin değerlendirilmesi.Gereç ve yöntem: Sprague Dawley sıçanların (n=48) süperior mezenterikarteri mikrovasküler klemple 60 dakika boyunca oklüde edildi. Sham grubuna (n=8)yalnız laparotomi yapıldı. Altmış dakika iskemi sonrasında klemp kaldırıldı veobestatin 100 ?g/kg, ghrelin 10 ng/kg, ya da serum fizyolojik inferior vena cava'ya (iv)injekte edildi. 90 dakika reperfüzyon sağlandı. Sıçanların bir grubuna İ/R'dan 3 günönce stereotaksik yöntemle intraserebroventriküler (isv) kateter yerleştirildi.Reperfüzyon süresi başında isv kateterinden obestatin 20 ?g/rat, ghrelin 2 ng/sıçanya da 4 ?l serum fizyolojik verildi. Doksan dakikalık reperfüzyon süresi sonundaakciğer ve ince barsak doku örnekleri alındı. İnflame dokuda PMNL infiltrasyonunudeğerlendirmek için MPO aktivitesi ölçüldü. Lipit peroksidasyonu miktarını ölçmek içinMDA düzeyi bakıldı. Dokulardaki antioksidan düzeyini ölçmek için GSH seviyesiölçüldü. Reaktif oksijen türleri miktarını değerlendirmek için luminol ve lusigeninaracılı kemilüminesan yöntemi kullanıldı. Apoptozu değerlendirmek için DNAfragmantasyonuna bakıldı. Işık, tarama ve geçirimli elektron mikroskopisindehistolojik değerlendirme yapıldı. Ayrıca dokulardaki kollajen miktarı ve NF-?B seviyesiölçüldü.
Özet (Çeviri)
Obestatin and ghrelin, predominantly produced by the stomach, are derived from thesame gene, but have opposing actions in many physiological processes. Ghrelinexerts protective effects in several inflammatory models, such as gastric ormyocardial ischemia-reperfusion (IR) injury, but the role of obestatin in inflammationhas not been studied.Aim: The potential protective effects of ghrelin and obestatin in intestinal I/Rwere elucidated.Materials and Methods: Intestinal I/R was induced in Sprague Dawley rats(n=48) by placing a microvascular clamp across superior mesenteric artery for 60minutes, while the sham group underwent only laparotomy (n=8). On release of theclamp, the animals were injected intravenously (iv) with either obestatin (100 ?g/kg),ghrelin (10 ng/kg) or saline through vena cava at the beginning of 90-min reperfusionperiod. In a group of rats that were fitted stereotaxically with cerebroventricularcannulas 3 days before I/R, obestatin (20 ?g/rat) or ghrelin (2 ng/rat) or saline wasadministered intracerebroventricularly (icv) at the initiation of reperfusion. At the endof the reperfusion period, intestinal and lung samples were removed for themeasurement of tissue MPO activity (to estimate tissue PMN accumulation in theinflamed tissues), malondialdehyde (MDA; an index of lipid peroxidation) andglutathione (GSH, an antioxidant) levels. Additional intestinal and lung samples wereremoved to assess the formation of reactive oxygen species by luminol- andlucigenin-enhanced chemiluminescence (CL) method. DNA fragmentation in theintestinal mucosa and lung tissue were analyzed as an indicator of apoptosis. Forhistopathological analysis tissues were examined under light, scanning andtransmission electron-microscopy. Tissue collagen content and NF-?B levels alsowere measured. Blood was withdrawn and serum IL-10, IL-6 and İL-1ß levels weremeasured by ELISA as anti- and pro-inflammatory cytokines.