İnsülin direnci tanısı almış hipertansif hastaların plazma yağ asiti profillerine inflamatuvar ve oksidatif parametrelerin etkileri
  1. Tez No: 247740
  2. Yazar: AHU TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCAGÜL HAKLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Metabolik sendrom dünyada ve ülkemizde giderek daha fazla sayıda insanıetkileyen, kardiyovasküler hastalıklara yol açması sebebiyle önemli mortalite vemorbidite sebebi olan bir metabolik bozukluktur. Metabolik sendromda metabolik veateromatöz risk faktörleri oldukları düşünülen hipertrigliseritemi, hiperinsülinemi,hipertansiyon, hiperkolesterolemi ve obezite bir araya gelmektedir.Metabolik sendromun patofizyolojisinde öncelikle insülin direnci sorumlututulmaktadır. İnsülin direnci ise büyük oranda kronik inflamatuvar bir hastalık olarakdeğerlendirilmektedir. Beslenme ile alınan ihtiyaç fazlası yağ ve karbonhidratlar yağhücresinde fonksiyon bozukluğuna yol açmakta, bunun neden olduğu inflamatuvaraktivite ve bu aktivitenin tetiklediği oksidatif stres de insülin direnci gelişimi ilebağlantılı görünmektedir. Yağ asitleri profilinin de profilde ağırlıklı olarak yer alan yağasiti çeşitlerine bağlı olarak insülin direnci gelişiminde etkisi olduğu düşünülmektedir.Projemizde metabolik sendrom tanısı almış hipertansif hastalarda yağ asiti profillerinininflamatuvar ve oksidatif parametrelerle olan ilişkisini ve bu parametrelerin yağ asitiprofili üzerine etkilerini araştırdık. Bu amaçla çalışmamızın hasta ve kontrol gruplarındainflamatuvar durumu belirlemek için hs-CRP ile inflamasyonla salınımı beklenensitokinlerden IL-6 ve TNF-?, oksidatif stres durumunu belirlemek için reaktif oksijentürlerinin lipit peroksidasyonu ile oluşturduğu hasarın aldehit ürünü olan MDA düzeyleriölçüldü. Ayrıca yağ asiti profilleri belirlendi. ?-3 yağ asitleri olan EPA ve DHA ve ?-6yağ asiti olan araşidonik asit kontrol grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu. Çokludoymamış yağ asitlerinin membran akışkanlığını olumlu yönde etkileyerek insülinduyarlılığını artırdığı ve proinflamatuvar olduğu düşünülen araşidonik asitin membranakışkanlığını artırıcı etkisinin proinflamatuvar etkisinden daha baskın olduğu düşünüldü.Sonuç olarak çalışmamızda metabolik sendromlu olan ve insülin direncitanımlanmış olgularda inflamasyonla salınımı beklenen sitokinlerden IL-6 ile uzunzincirli yağ asitleri arasındaki ilişki dikkate değer bulunmuştur. İnsülin direncininönlenmesi ve tedavisinde üzerinde çalışılan yöntemlerin uzun zincirli yağ asitleri ilebağlantılandırılması yarar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a metabolical disorder that is an important cause ofmorbidity and mortality leading to cardiovascular illnesses which affects more and morepeople in our country and in the whole world. In metabolic syndrome,hypertriglyceridemia, hyperinsulinemia, hypertension, hypercholesterolemia andobesity, which are thought to be the metabolic and atheromatous risk factors, cometogether.Insulin resistance which is highly considered as a chronic inflammatory diseaseis primarily regarded as a responsible factor for the pathophysiology of metabolicsyndrome. Excess dietary fats and carbohydrates lead to adipocyte dysfunction. Thiscauses an increased inflammatory activity which leads to oxidative stress and seem to belinked to the development of insulin resistance. Fatty acid profile is known to contributeto the development of insulin resistance according to their saturated/unsaturated fattyacid ratio. In this study, we investigated the effects of inflammatory and oxidativeparameters on fatty acid profile in hypertensive patients with metabolic syndrome andthe relation between these parameters and fatty acid profile. For that purpose, both inpatient and control groups we measured hs-CRP, TNF- ? and IL-6 levels forinflammatory status and MDA levels for oxidative stress status which is an aldehydeproduct of lipid peroxidation damage that is caused by reactive oxygen species. Fattyacid profiles were also determined. The concentrations of ?-3 fatty acids EPA and DHAand ?-6 fatty acid arachidonic acid were significantly higher in the control group thanthe patients. We thought that the polyunsaturated fatty acids improve insulin sensitivitydue to their ability of increase the fluidity of the cell membrane and this effect ofarachidonic acid is more powerful than its proinflamatory effect.As a result, the relation between IL-6 levels of inflammation mediated cytokinerelease and polyunsaturated fatty acid is significant. Additionally, new therapeuticapproaches for the prevention and treatment of insulin resistance should be associated tofatty acid profile.