Çocukluk çağı gastroözofageal reflü hastalığında kabızlığın rolü
The role of constipation in gastroesophageal reflux disease in children: Supplementary effect of constipation treatment
- Tez No: 247741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ERTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gastroözofageal reflü ve kabızlık, gastrointestinal sistemin birbirinden çokfarklı iki bölgesinin motilite bozukluğudur. Son yıllarda yapılan bazı eriskinçalısmalarında kabızlığın nonerozif reflü hastalığı için bağımsız bir risk faktörüolduğu ancak gastroözofageal reflü hastalığı için anlamlı bir risk olusturmadığıgösterilmistir. Eriskinlerde bildirilen bu verilere karsılık, çocuklarda kabızlık ile reflüarasında olası bir iliskinin varlığı gösterilememistir.Bu çalısmanın amacı, çocukluk çağı gastroözofageal reflü hastalarındakabızlık sıklığını değerlendirerek, gastroözofageal reflü hastalığının derecesiylekabızlık arasındaki iliskiyi arastırmaktır. Çalısmanın diğer bir amacı isegastroözofageal reflü hastalığıyla birlikte kabızlığı olan hastalarda reflü tedavisine ekolarak uygulanacak kabızlık tedavisinin reflü semptomları üzerine olan etkisininarastırılmasıdır.Retrospektif ve prospektif iki kısımdan olusan çalısmaya 47 aydan büyükçocuklar dâhil edildi. Retrospektif kısımda, dosya taraması yöntemiyle endoskopi vehistopatolojik değerlendirme sonucunda reflü özofajiti saptanan hastalar kabızlıkaçısından Roma III tanı kriterlerine göre değerlendirildi. Prospektif kısımda, 24saatlik pH monitörizasyonu sonucunda gastroözofageal reflü hastalığı tanısı alanhastalar kabızlığı olan ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara antireflütedavi verildi ve reflü konservatif önlemleri anlatıldı. Kabızlığı olan hastalarrandomize edilerek iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da kabızlık konservatif önlemlerianlatıldı ve gruplardan birine medikal kabızlık tedavisi amacıyla laktüloz baslandı.Tüm gruplar tedavi öncesi, tedavinin birinci ayı ve tedavinin ikinci ayında reflüyakınmaları açısından tekrar değerlendirildi.Retrospektif kısımda reflü özofajiti olan hastalarda kabızlık görülme sıklığı%36,1 olarak saptandı. Reflü özofajitin derecesi arttıkça kabızlık oranındaiiiistatistiksel olarak anlamlı artıs olduğu görüldü (p=0,003). Hiatal herni iliskili reflüözofajiti olan çocukların ise %94,8'inde kabızlık saptandı.Prospektif kısımda gastroözofageal reflü hastalığı olan çocuklarda kabızlıkgörülme sıklığı %55 idi. Tedavi sırasındaki değerlendirmede, laktüloz alan gruptaözofageal yakınmalarda tedavinin birinci ayında diğer gruplara göre anlamlı azalmaolduğu saptanırken (p=0,001), tedavinin ikinci ayında gruplar arasında fark yoktu(p=0,063). Tedavinin birinci ayında, laktüloz alan grupla almayan grup arasındakarın ağrısı yakınmasında istatistiksel olarak anlamlı olmasa da laktüloz alan gruplehine belirgin azalma olduğu gözlendi (p=0,133). Mide yakınması, hipofaringealyakınmalar ve nonspesifik yakınmalarda tedavinin hiçbir döneminde gruplar arasındaanlamlı fark saptanmadı (p>0,05).Çalısmamızda, 4-18 yas arasında reflü özofajiti olan çocuklardaki kabızlıksıklığının sağlıklı çocuklardaki kabızlık sıklığına göre anlamlı olarak yüksek olduğusaptandı. Histopatolojik olarak reflü özofajitin derecesi arttıkça ve hiatal herniyesekonder reflüsü olan hastalarda kabızlık sıklığının da arttığı bulundu.Gastroözofageal reflü hastalığı ile birlikte kabızlığı olan çocuklarda konstipasyontedavisinin, reflü yakınmalarının daha erken dönemde iyilesmesini sağladığıgösterilmistir.ANAHTAR KEL?MELER: Reflü özofajit, kabızlık, çocuk, dismotilite
Özet (Çeviri)
Gastroesophageal reflux and constipation represent diverse functionaldisorders both of which may result from gastrointestinal motor dysfunction. It hasbeen shown that constipation might be a risk factor for non-erosive reflux disease inadults. Constipation promotes gastroesophageal reflux by delaying gastric emptyingin adults. In the light of the findings in adult patients, a relationship between refluxand constipation can be suggested in children but there is lack of evidence-baseddata.The aim of this study is to explore the relation between gastroesophagealreflux disease and constipation by evaluating the frequency of constipation inchildren with reflux esophagitis. Another aim of the study is to evaluate the efficacyof medical treatment of constipation in addition to antireflux therapy in children whohave both gastroesophageal reflux and constipation.Children who are older than 4 years of age are included into the study and thisstudy consisted of retrospective and prospective parts. In the retrospective part,patients with histopathologically proven reflux esophagitis are evaluated forconstipation according to Rome III diagnostic criteria. In the prospective part,patients who have gastroesophageal reflux disease on the basis of a positive 24 houresophageal pH monitoring result are divided into two groups as constipated and nonconstipatedaccording to Rome III diagnostic criteria. All the patients receivedmedical and conservative therapy for acid reflux. Constipated patients arerandomized into two groups. Both group received conservative therapy forconstipation and one group received lactulose for the medical treatment ofconstipation. All groups are evaluated for reflux symptoms at the beginning, in thefirst and the second month of the treatment.vIn the retrospective part, the frequency of constipation was %36,1 in childrenwith reflux esophagitis. There was a statistically significant correlation between theseverity of reflux esophagitis and rate of constipation in our study group (p=0,003).Constipation was even higher (94,8%) in children with reflux esophagitis secondaryto hiatal hernia. In the prospective part, the frequency of constipation was 55% inchildren with gastroesophageal reflux disease. There was a statistically significantdecrease in reflux associated esophageal symptoms in children who were givenlactulose in addition to antirelux medication at the first month of treatment(p=0,001), however the difference between the treatment groups disappeared at theend of the second month of the treatment (p=0,063). Abdominal pain wasprominently decreased in the group receiving lactulose compared to the constipatedgroup who are only receiving conservative treatment for constipation, however it wasnot statistically significant (p=0,133). There was no difference regarding gastric,hypopharyngeal and non-specific symptoms of reflux between the treatment groupsduring the therapy (p>0,05).In this study, the prevalence of constipation was higher in children with refluxesophagitis compared to the healthy age matched counterparts. It was found that theprevalence of constipation increased by the increase in severity of reflux esophagitis.Hence, children who have more generalized gastrointestinal dysmotility problemsuch as both gastroesophageal reflux disease and constipation, medical treatment ofconstipation in addition to conventional treatment of reflux disease might result inearlier improvement and resolution of esophageal and abdominal symptoms.KEYWORDS: Reflux esophagitis, constipation, children, dysmotility