Cep telefonu kullanımının sosyolojik boyutu ?Bireysel güvenlik ve günlük hayattaki yeri?
  1. Tez No: 247756
  2. Yazar: MİNE ÖZAŞÇILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Forensic Medicine, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Çalışma bireylerin cep telefonu kulanımlarının günlük hayatlarındaki yerini ve kullancııların bireysel güvenlik amacıyla cep telefonu kullanım duurmlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma Istanbul'da yaşayan 18-25 yaş arası üniversite öğrencileri içermektedir. Cep telefonu kullanım nedenlerinin başında iletişim ve acil durumda gereklilik olduğu görülmüştür. cep telefonunun halka açık alanlarda kullanımından kadınların daha fazla rahatsızlık duyduğu görülmüştür. Halka açık alanlarda konuşmanın gizliliğini sağlamak amacıyla kısa mesaj servisinin tercih edildiği görülmüştür. Kadınlar cep telefonunu erkeklere oranla daha fazla güvenlik amacıyla kullandıklarını bildirmişlerdir. Kadınların güvenlik amaçlı cep telefonu kullanımları kullanım biçimlerini etkilemektedir. Cep telefonu kısa mesaj servis içeriklerinde güvenlik amaçlı kullanım doğrultusunda cinsiyet farklılıkları görülmüştür. Kadınlar cep telefonlarını daha çok güvenlik amacıyla kullandıklarını bildirirken, erkekler ise cep telefonunu teknolojik bir araç olarak görmektedirler. Üniversite öğrencilerinin cep telefonunun iletişim özelliği bakımından güvenlik amacıyla kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study examines issues arising from the popular social use of the cell phone.This dissertation investigates motives behind cellular phone usage and the gratifications obtained by users in Turkey. The data stem from a survey of Turkish University students aged 18-25. It is suggested that the use of cellular phones as a communication tool is more important than the other motives such as security, status, socialisation, and relaxation. The results verify the importance of sociability and security as motives for cellular phone usage. Individuals use their mobile phones to call for help or report various dangers and emergencies. Women are more considered on all statements about improper use of the mobile phone in public spaces. The most perefered services in public spaces is short message service due to information privacy. Specific differences were found as a usage of gender among the motivations and adoption styles. While women are more considered on the mobile phones usage as safety, men use mobile phones as a technological device.