Uyuşturucu madde kullanmak suçu ile denetimli serbestlik tedbiri alan bireylerin sosyodemografik özelliklerinin ve rorschach kişilik testi yanıtlarının taranması
Determining socio-demographic variables and personality traits among substance abused probationers
  1. Tez No: 247757
  2. Yazar: DİDEM SÖZEN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS, DR. Z.BELMA GÖLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tez konusu genel kapsamda ?Uyuşturucu Madde Kullanmak Suçuyla Denetimli Serbestlik Tedbiri alan bireylerin Sosyo demografik Özelliklerinin Ve Rorschach Kişilik Testi Yanıtlarının Taranması? olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada suç, ceza, kişilik, uyuşturucu madde kötüye kullanımı, Denetimli Serbestlik kavramına ilişkin teorik bilgiler verilmesi, sosyo-demografik form oluşturulması; 2007 Kasım?2008 Kasım arasında Denetimli Serbestlik tedbiri alan Denetimli Serbestlik hükümlülerinde Rorschach kişilik testi yanıtlarının dağılımının incelenmesi amaçlanmıştır. Rorschach testi araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Bulgular değerlendirildiğinde; Denetim tedbiri almış kişilerin tamamının bastırma mekanizmasını kullandığı görülmüştür. Değişkenlerin Rorschach bulgularına göre anlamlılığına bakıldığında; ebeveyn tutumuna göre beden imgesinin ve geçmişte fiziksel şiddet öyküsüne göre de agresif ve cinsel dürtülerin ifadesinin istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Olumsuz ebeveyn tutumuyla yetişmiş kişilerin çoğunun beden imgesinde önemli bir bozukluk görülmezken olumlu beden imgesiyle yetişmiş kişilerin bedenleriyle ilgili güvensizlik duyguları yaşadıkları görülmüştür. Geçmiş fiziksel şiddet öyküsü belirtenlerin büyük çoğunluğunun agresif ve cinsel dürtülerini bastırdığı; belirtmeyenlerin ise cinsel ve agresif duygularını en fazla kontrolsüz ifade ettiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this dissertation thesis is determining the ?Socio-demographic Variables and Personality Traits Among Substance Abused Probationers? In this study; theoretical knowledge about crime, personality, probation and drug abuse is given. In order to gather data, socio-demographic form, developed by the researcher, and Rorschach test are used. Rorschach test is administered, scored and evaluated by the researcher. The data is collected between November 2007-November 2008. The results of the study show that there is significant difference between parental attitude and body image. Most of the probationers who have been brought up by negative parental attitudes (authoritarian, indifferent, over-protective), are found that they don?t have significant problems with their body images while probationers who have been brought up by positive parental attitudes (democratic) have insecure feelings about their body image. It is seen that most of the probationers who have stated that they had been exposed to domestic violence history repress their agressive and sexual impulses. However probationers who have not stated that they had been exposed to domestic violence history express their agressive and sexual impulses incontrolably. As hypothesized, most of the sample probationers use repress their impulses, emotions and affective needs.