Madde kullanımı nedeniyle denetimli serbestlik ve tedavi tedbirine hükmolan kişilerin tedaviyi başarıyla tamamlamalarını öngören etkenlerin irdelenmesi
Analysis of factors predicting success in the treatment of drug offenders on probation
- Tez No: 247755
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YARGIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Amaç: Bu çalışmada, madde kullanımı nedeniyle denetimli serbestlik ve tedavi tedbirine hükmolan kişilerin tedaviyi başarıyla tamamlamalarını öngören etkenler irdelenmiştir. Yöntem: Çalışmaya, 2007 ile 2008 yıllarında T. C. Adalet Bakanlığı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü'ne intikal etmiş ve madde kullanımı nedeniyle denetimli serbestlik ve tedavi tedbirine hükmolmuş kişiler arasından tesadüfi olarak seçilen 115 kişi katılmıştır. Olguların kendileri ve çevreleriyle ilgili sübjektif olarak algıladıkları bazı özeliklerin tedavi başarısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Bağımlılık Tedavisinin Başarısını Öngören Faktörler Ölçeği kullanılmıştır. Tedavi başarısı ve kişilik özellikleri arasında anlamlı ilişki olup olmadığını saptamak için Zuckerman-Kuhlman Kişilik Testi ve tedavi başarısı ile psikopati arasında anlamlı ilişki olup olmadığını bulmak için de Levenson Psikopati Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: 31 yaşından küçük olanlar, eğitim seviyesi yüksek olanlar, çalışanlar, maddeye 18 yaşından sonra başlayanlar, sadece bir madde kullananlar ve sabıka kaydı olmayanlar tedavide başarılı olmuşlardır. Tedavide başarılı ve başarısız olan olguların Bağımlılık Tedavisinin Başarısını Öngören Faktörler Ölçeğinin her bir maddesine verdikleri puanlar arasında anlamlı farklara göre tedavi başarısını öngören sosyal, yasal ve psikolojik faktörler belirlenmiştir. Tedavide başarılı olan olguların nörotisizm-anksiyete, dürtüsel heyecan arayışı ve saldırganlık- düşmanlık seviyeleri tedavide başarısız olanlardan anlamlı olarak daha düşük, aktivite ve sosyallik seviyeleri ise daha yüksektir. Tedavide başarılı olan olguların birincil, ikincil ve toplam psikopati ortalama puanları tedavide başarısız olan olgularınkinden anlamlı olarak daha düşük olduğu bulunmuştur. Tartışma: Madde bağımlılığı tedavisinin başarısı ile ilişkili etkenler hakkında ne kadar çok ve doğru bilgi edinilirse, insan sağlığını tehdit eden bu bozukluğa karşı alınacak tedbirlerin ve tedavi şekillerinin kalitesinin de artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the factors predicting outcome of drug addiction treatment of people under community corrections supervision are examined. Method: 115 people who were diverted to the Directorate of Probation and Support Center of the Chief Public Prosecutor?s Office of Turkish Republic Ministry of Justice due to drug use between 2007 and 2008 participated in this study. The Scale of Factors Predicting the Success of Drug Addiction Treatment, developed by the researcher, is used to determine some factors which are perceived subjectively by the participants concerning themselves and their environment and that predict the success of treatment. To find out whether there is a significant relationship between the treatment outcome and personality characteristics, Zuckerman-Kuhlman Personality Questionnaire is used. Moreover, to assess if there is a significant relationship between the treatment outcome and psychopathy, Levenson Self-Report Psychopathy is used. Results: People younger than 31 years of age, those with higher educational level, those having any job, those who began abusing drugs after 18 years old, those abusing only one drug and those without criminal record were successful in treatment. Social, legal and psychological factors predicting the success of treatment were determined by using the Scale of Factors Predicting the Success of Drug Addiction Treatment. The neuroticism-anxiety, impulsive sensation seeking and aggression-hostility levels were significantly lower whereas activity and sociability levels were higher in subjects being successful in treatment than those being unsuccessful in treatment. The mean scores of primary, secondary and total psychopathy scales were significantly lower in subjects being successful than those being unsuccessful in treatment. Discussion: It is thought that the more we learn about the factors associated with the success of the treatment of drug addiction, the more the quality of the precautions and the treatment methods will increase.